| Dudecrazy95 a întrebat:

Dupa ce implinesc 18 ani vreau sa obtin un permis de port arma. Vreau sa stiu daca este posibil sa detii o mitraliera automata. Stiu ca in America poti detine o astfel de arma, dar nu stiu in Romania daca asa ceva este posibil.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Armele militare sunt interzise la detinere de catre civili, fiind prevazute la pct.I - Arme si munitii interzise, din anexa la legea nr.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, asa ca nu poti obtine permis de portarma pentru o asemenea arma.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste intai legislatia (Legea 295/2004 + Legea 22/2017 arme si explozibili), cu criteriile ce trebuie indeplinite pentru a obtine permis de portarma!
Intai trebuie sa treci de un test psihic riguros, dupa care trebuie sa justifici intemeiat intentia ta de a ourta /folosi o arma, teste ce trebuie repetate periodic.
In al doilea rand, poti folosi arma doar pentru autoaparare (pistoale neletale) sau arma de vanatoare - daca esti vanator inregistrat.
In al treilea rand, trebuie sa tii arma intr-un rastel metalic, unde nici o alta persoana din familie sau cercul de prieteni nu poate avea acces.
Evident, trebuie sa participi periodic si la sedinte de tragere, unde trebuie sa demonstrezi ca stii manui perfect arma ta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nici macar militarii activi nu pot detine a astfel de arma, in Romania. Ar fi cazul sa inveti sa oferi viata, inainte de a-ti dori ceva cu care viata poate fi suprimata!

| Dudecrazy95 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

@Mihailescu_Valeriu_1953
Dumneata ori ai ceva probleme de comportament, ori esti ceva puturos care nu-si da fundul la munca si isi irosesc viata judecandu-i pe altii stand pe TPU si dand numai raspunsuri de prost gust oamenilor care sa le strice ziua. am pus o simpla intrebare, nu am nevoie de sfaturile tale filozofice. daca vreau sa detin o astfel de arma nu inseamna ca-s vreun psihopat sau vreun retard care ii place sa omoare oameni nevinovati, este pentru ca sunt pasionat de aceste lucruri. in America se pot obtine astfel de arme si voiam sa stiu daca si in Romania se poate, atata tot.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Dudecrazy95):

Sigur-sigur legale fumezi!? Cu asa raspuns... ai grija pe ce parte dormi si nu sta cu spatele la gaura din perete, ca sa nu-ti intre varcolacii in colimator.winking laughing Ultimul cabinet de psihiatrie sigur-sigur a avut fereastra deschisa! laughing laughing laughing NASTERE USOARA!

| JackR a răspuns:

Unul dintre documentele necesare obtinerii permisului de portarma, este un certificat de examen psihologic. Numai citind intrebarea ta, sunt 99, 9% sigur ca nu il vei obtine.

| Dudecrazy95 explică (pentru JackR):

Ar trebui sa se faca si un examen psihologic pentru astfel de site-uri, pentru ca toti oamenii cu probleme de comportament ca tine sa nu obtina acces?

| kopli a răspuns:

"Ar fi cazul sa inveti sa oferi viata, inainte de a-ti dori ceva cu care viata poate fi suprimata!"
@Mihailescu_Valeriu_1953 un raspuns perfect! Si pentru ce anume ti-ar trebui asa ceva? Nici nu ti-ai rezolvat alte probleme ce tin de viitorul tau dar te gandesti deja la o arma de razboi. Jocurile v-au tampit de tot.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru kopli):

Wow! multumesc pentru apreciere! asa se intampla cu copii carora parintii si bunicii nu le-au spus povesti din al caror continut sa poata invata ceva util.

| kopli a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Din pacate!