| Anonim0078965 a întrebat:

E urgent! Sora mea a avut un accident de masina,din fericire e bine, dar masina e praf, nu se mai poate repara.Nu e vina ei, iar vinovatul are asigurare.Ce se va intampla? Cum va fi despagubita?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asigurarea si vinovatul vor plati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asigurarea o va despagubi, daca masina nu mai poate fi reparata se considera dauna totata si se plateste aproximatv valoarea de piata a masinii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masina va fi analizata de cel putin un inspector de daune. In urma acelei inspectii, se va stabili cat din masina s-a avariat in momentul accidentului. Dupa o anumita valoare a costului reparatiei, in raport cu pretul de piata al masinii, se considera "dauna totala", si se plateste cum au spus colegii, un pret apropiat cu cel al unei masini identice (an, vechime, motorizare, marca, model).
Masina avariata va ramane tot voua, o puteti valorifica si pe ea (reciclare, dezmembrare, vanzare pentru recarosare sau chiar reparatie).

| OldSoul a răspuns:

Dauna totala.
Cel mai adesea in cazul acesta veti primi 75% din valoarea de piata a unei masini aproximativ identice, plus "epava".

| HardCore7750 a răspuns:

Ii va da asigurarea