| LoveIsLove4Ever a întrebat:

Funda! intrebare urgenta Ș) pot lua pensia bunicii mele daca am buletinul ei? este permis de lege? (Ea nu poate iesi din casa si postasul a refuzat sa mi-o dea mie. a spus ca se duce ea in alta zi sa si-o ia... dar ea nu poate Ș( )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o poti ridica, fara o procura speciala data de bunica ta, expres pentru ridicarea pensiei.
Daca bunica ta nu se poate deplasa puteti chema un notar la domiciliu.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca postasul te-ar fi stiut de fiecare data cand venea pensia si de fel daca avea incredere in tine, ar fi putut sa ti-o lase. Tin minte, cand bunicii mei erau inca in viata, postarita ma cunostea si mereu imi inmana pensia lor.

Desi cum a si spus Ioandelasal, daca postasul nu vrea, mergi pe calea notarului.

Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti da nimeni fara procura

| CuriousStuff a răspuns:

Legea zice ca nu poti sa o iei tu, dar daca vorbesti frumos acolo sigur ti-o da...