| SteFFz99 a întrebat:

In scara blocului, mai exact la iesire am un magazin alimentar. In fiecare seara se strang cate 5-6 persoane care consuma bauturi alcoolice in fata scarii mele si sunt destul de deranjanti, pe langa asta unul din ei are un caine, statura mica ce e drept, care latra in continuu la unii vecini care intra in scara sau la unii cumparatori. Se intampla des, de 1-2 ani si e foarte enervant mai ales cand vin de la liceu, obosit, plin de nervi, mai incepe si cainele sa latre, imi mai intra si fumul tigarilor in nas, mai simt si miros de alcool. Sunt satul de tampeniile lor, cel mai rau ma enerveaza cainele, e cel mai stresant, iar pe stapan in doare la basca, il calmeaza atunci dar tot vine cu el aici. Magazinul nu a luat nicio masura cand i s-a spus, ca de, cine si-ar gonii clientii fideli?

Problema este urmatoarea: Detinatorul garsonierei in care agentul economic isi desfasoara activitatile lucreaza in MAI, nu stiu mai exact unde, parca Politia Comunitara, iar unii consumatori la fel (da, si detinatorul este un consumator de bauturi alcoolice). Ma gandesc ca politia nu ar face nimic si chiar daca ar da amenzi pentru deranjarea linistii publice tot ar face ceva "smecherii" pe acolo.

Ce as putea sa fac exceptand calea amiabila?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti face altceva decat sa reclami la politie, poate se vor lua masuri.
Eventual adresati mai multi vecini reclamatii, adresati-le sefului politiei.

| Mafiotu007 a răspuns:

Cel mai bine,e sa te duci la ei,le zici frumos ca te deranjeaza,mai vrei si tu sa inveti, sa dormi, sa te relaxezi, si zi-le sa se duca in alta parte dar sa nu tipi sau ceva. Daca raspund negativ, zi-le ca vei chema politia ca deranjeaza linistea publica.Succes

| Zazy a răspuns:

Dacă te duci la ei şi vorbeşti frumos, nu rezolvi nimic, şi asta îţi zic din propria experienţă laughing. Trebuie să discuţi cu vecinii tăi, şi nu numai, şi să vă duceţi toţi la poliţie. Ziceţi situaţia, şi puffff. Poate le face ceva, bă frate.

| zeBraJaM a răspuns:

Eu iti zic sa-ti iei vreo 5-6 prieteni ( mai mari sau de o varsta cu tine, sa fie muschiosi) sa beti fiecare cate 100 de coniac inainte..si apoi va duceti la ei fiecare cu cate o bata in mana si cu cutit in buzunar si spuneti asa : Vreti bataie bulangiilor? I-a mars de aici pana nu va ating cu bata! si cat despre caine.da-i o bata in cap..sa vezi ca nu mai latra..si faci asa de fiecare data cand ii prinzi pe acolo.

astept funda laughing