| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme tata nu prea mai trece pe acasa si tot vrea sa plece in Spania la amanta. As vrea sa il dau in judecata pentru pensie alimentara, are salariul de 2000 ron + o banca de 600 ron, nu sunt casatoriti dar am numele lui si in carnetul de nastere. Cat as putea lua pensia alimentara si ce trebuie sa fac sa il dau in judecata si ce costuri trb. Sa suport, precizez ca am 16 ani. Astept sfaturi. Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia alimentara pentru un copil, daca tatal tau nu are alte persoane in intretinere, poate fi de pana la 1/4 din venitul net lunar al acestuia.
Nu sunt foarte lamurit daca 2000 lei este salariul lui net sau brut si ce inseamna "o banca de 600 lei", asa ca nu-ti pot spune suma exacta.
Trebuie sa faci o cerere de chemare in judecata, semnata si de mama ta, prin care soliciti pensia de intretinere. La cerere anexezi copia certificatului de nastere si a actului de identitate.
Cererea de pensie de intretinere este scutita de taxa.
Daca nu te descurci te sfatuiesc sa te adresezi unui avocat.

| sasukeady a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salariul este NET, lui ii ramane 1.400 RON cu banca care o are. Vreau sa il dau in judecata pana sa plece din tara.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sasukeady):

Inseamna ca ti se poate acorda o pensie alimentara de pana la 500 lei lunar.

| darrio2007 a răspuns:

Tu nu poti face nimic pentru ca esti minor.Doar mama ta poate cere pensie alimentara.Carnet de nastere nu exista. Vrei sa spui certificat de nastere.Vad ca esti pornit doar pentru bani.Nu inteleg ce inseamna acea banca? Daca este o datorie la banca, se scad din cei 2000 ron, nu se aduna.Este o problema care te cam depaseste, din cate se vede. Avand in vedere ca nu prea te pricepi sa dai detalii.

| sasukeady a răspuns (pentru darrio2007):

Am gresit carnetul de nastere, eram pe telefon si eram un pic obosit. Stiu ca nu pot face nimic decat mama dar voiam sa stiu mai exact ce suma as putea sa iau si daca poate sa imi dea. Cu banca pe care o are ii ramane din salariu 1400 si nu are nicio casa si nu sta nici cu chirie. Cred ca sta pe la fratii 2-3 luni ca dupa pleaca in Spania si vreau sa il dau in judecata pana sa plece.

| darrio2007 a răspuns:

Sa mearga mama ta la tribunal sa deschida actiunea pentru pensie alimentara.Nu stiu exact cat este dar va dura ceva timp.Si mai ai putin pana vei implini 18 ani. Dupa care nu mai este obligat sa iti dea pensie alimentara decat daca mergi in continuare cu studiile.La facultate.