| CondoM a întrebat:

În urma cu doua saptamani am avut un eveniment nefericit(accident rutier) si se pare ca Eu As fii fost de vina si mi sa reținut permisul. Am primit dovada (15 zile) cu posibilitatea de prelungire (30 zile). Întrebarea mea este: Pot sa prelungesc dovada in judetul meu sau doar in judetul unde s-a produs accidentul?

Răspuns Câştigător
| Daniel323 a răspuns:

Posibilitatea de prelungire a dovezii de circulație aparține șefului poliției rutiere, numai dacă procurorul care se ocupă de caz, instanța civilă care soluționează plângerea contravențională ori instanța penală care soluționează cauza penală dispune această măsură.
Adica se prelungeste unde se judeca sau unde s-a intamplat.

1 răspuns:
| Epickk a răspuns:

Te salut.
Poti sa-l prelungesti si in judetul tau fara nici o problema.
Mai multa atentie la prosti data viitoare!