| David1994 a întrebat:

Salut TPU
Intrebarea mea de astazi este daca dupa regulile actuale ale statului numit Romania am dreput sa bat, sa ranesc, poate chiar sa bag cutitul in cineva in cazul in care intra pe proprietatea privata( la mine in curte ) fara permisiunea mea?
PS : intrebare pusa din pura curiozitate nu ca as vrea sa ranesc pe cineva sau ceva! M-am tot contrazis cu un coleg si vreau sa aflu cum sta treaba

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu, n-ai nici un drept. Cei care raspund altceva sint idioti. Daca vine la tine unul cu bita si tu scoti pistolul si il impusti, scrie bulau pe tine. Stiu, e de rahat, dar sintem in.ro si nu in Statele Unite. Ideal e sa te poti retrage undeva si sa suni la politie sau sa il imobilizezi pe idiot si sa chemi urgent politia, ca altfel poti intra la sechestrare de persoane. In Romania, legea favorizeaza infractorul, in caz ca nu stiati. Exista o portita, totusi: te urci in masina si il calci pe bou, e cel mai usor mod in care il poti rani destul de grav/ucide si scapi.

| David1994 explică (pentru KodrutZ):

Adica n-am voie sa-i fac nasoale cu pumni sau altceva dar pot sa il calc cu masina? straight face. si cum as putea sa bag masina in curte laughing sau ceva

| KodrutZ a răspuns (pentru David1994):

Nu e "pot sa" ci e "cum o sa scap cel mai usor in caz ca il maltratez pe bou". Daca l-ai prins pe timpit la tine in curte, poti cel mult sa il imobilizezi, cit mai blind cu putinta. L-ai invinetit, boul isi scoate certificat medico-legal si te da in judecata pentru vatamare corporala. Sansele sint foarte mari ca tu sa pierzi, obligatia fiind ca tu sa chemi politia, nu sa il dilesti pe tembel. De ce crezi ca sint atitea cazuri in care politistii ajung in spital desi aveau pistolul la ei? Nu de prosti, ci datorita faptului ca nici politistii nu pot folosi arma cum trebuie, desi de multe ori sint in aparare, inferioritate numerica si in totalitate indreptatiti sa traga pentru a elimina, nu pentru imobilizare - motivul e acelasi, legile facute cu picioarele.

| valentingb a răspuns:

Doar daca esti in pericol. De exemplu vine nenea de la DistriGaz sau E-on si vrea sa citeasca contorul, apometrele, etc. Vine si iti spune ca vrea sa citeasca asta si tu bagi un cutit in el pentru ca e pe proprietatea ta. Faci puscarie, sigur ca da, pentru ca nu reprezenta, in aparenta, niciun pericol.
Daca el vine la tine si te ameninta, te bruscheaza, te ataca, sau vezi un om imbracat in negru cu masca pe fata, in casa ta, care are ceva in mana (sau ti se pare) sau care vine catre tine desi il somezi sa se puna la pamant, poti sa-l impusti in care cap doresti.
Totusi, poti sa il omori, in aceasta legitima aparare extinsa, dar tot poti fi acuzat ca puteai sa il pui in indisponibilitatea de a merge, de a te ataca, sa il pui la pamant lesinat, etc, dar sa nu il omori.(sa-l impusti in picior si nu in frunte)
Pe langa asta, orice act care depaseste limita autoapararii, cum ar fi lovirea cadavrului, transarea, despuierea, violarea sa, toate sunt pedepsite. Actul de omorare prin cruzime, prin metode psihopate, prin tortura, nu este considerat autoaparare, desi poate ca el te ataca la tine in casa.

| Gabitzu246 a răspuns:

Numa in cazul de autoaparare nu iti face nimica de exemplu sa zicem ca gigel iti vine in curte beat are un cutit in mana si vrea sa te atace iar tu daca ai un pistol in impusti in acest caz nimeni nu iti va face nimica dar daca tu vrei sa ii faci rau cuiva se complica situatiabig grin

| OhGodWhy a răspuns:

Intr-un fel da ai voie daca este autoaparare
Si de nu ar fi cat timp era pe proprietatea ta poti sa o pui ca autoaparare

| ZeHelp a răspuns:

Se numeste legitima aparare. Nu vei pati nimic daca iti aperi viata, fireste!

| Zitronen a răspuns:

Nu ai voie sa il atingi daca este pe proprietatea ta. Poti doar sa chemi organele de politie. Dar in caz de atac, daca te ataca, poti sa te aperi, iar asta sa fie legitima aparare. Numai binehappy

| maryan1997 a răspuns:

Ai voie numai sa te aperi daca sare la tine

| ToffyNR1 a răspuns:

Daca cineva iti incalca proprietatea, suni la politie si anunti organele de specialitate.Asa spune regula, dar in cazul in care intrusul te agreseaza sau te ataca, ai dreptul sa il si impusti.
ATENTIE! Ai dreptul sa il ranesti pentru a-l imobiliza pana anunti politia, dar nu ai dreptul sa il omori gen: impuscat incap, ii infig cutitul in gat.Si ca sa il impusti, oricum ai nevoie de o arma cu aer comprimat si nu de foc pe care sa o detii legal, cu care sa tragi numai membrele inferioare.

Deci daca vecinu Costica ti-a intrat in curte si tu nu vrei treaba aia suni la politie si daca face pe nebunul cu tine poti sa il bati sa-i sune apa in cap.