| Cozma21 a întrebat:

Intrebarea mea poate fi putin cam stupida dar e ceva care ma imi ridica niste semne de intrebare mie. Cum iti poti pata cazierul? Il poti pata printr-o simpla amenda? Trebuie neaparat sa fii judecat si condamnat pentru a ti-l pata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazierul judiciar se trec doar condamnarile penale definitive, inclusiv cele cu amenda penala dar nu se trec amenzile contraventionale.
Sigur ca pedepsele penale sunt date numai in urma unui proces penal, finalizat printr-o condamnare.