| hrdgrl a întrebat:

Hei happy nu de curând am venit in Germania si merg aici la scoala. etc. Nu prea stiu sa ma exprim corect, inca învăț dar sunt in clasa normala, nu la aia de invatat limba ptrca in România eram la secția germana. In fine, nu asta e problema, problema e ca imi place un baiat de aici si am inceput de curând sa vorbesc cu el si mi-a spus ca ar vrea o relatie cu mine, etc, e in clasa cu mine dar nu ne am vorbit niciodată face 2 face, doar pe whatsapp ne mai privim uneori si zâmbim etc laughing el m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el, eu habar n am ce sa spun. Ce spuneti? Sa ma pun cu el împreuna?happy eu as zice ca nu ca pentru ca nu stiu limba corect, nu pot sa ma exprim cum trebuie, plus ce o sa vorbim? Ce o sa facem? happy pentru ca in comunicare sta totul happy va rog nu mi spuneti ca "lasa ca inveti tu" happy help va rog. Plus. e in clasa cu mine si nu am mai avut o relatie de... ceva timp :,) pentru ca nu sar asa in relatii ca nebuna pentru ca o sa incep sa pun sentimente si apoi se desparte de mine si mda. Mno aștept răspunsurile voastre...

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Să nu-ți fie frică că nu vorbești germana corect, tocmai prin exercițiu înveți, prin comunicarea cu alți străini îți dai drumul să comunici clar și gramatical. Dacă te sfiești și vei sta până o vei învăța singura fără practică, tu vei suferi. Nu trebuie sa fi din prima zi iubita lui. Mai întâi va cunoașteti și veți vedea pe parcurs cum va înțelegeți, dacă sunteți pe aceeași undă. Ieși în oraș cu el, mergeți undeva sa mâncați la un fast-food sau sa beți ceva împreună în Mall. Așa îl vei cunoaște mai bine. Vine weekendul acum, acceptă propunerea lui sau întreabă-l ce gânduri are sâmbătă.
Succes!

P.S. Cineva îți spunea să nu dai șansă dacă este neamț. Nu-l asculta, tocmai de la nemți ori alți străini vei învăța limba germană mai repede și te vei integra mai ușor. Dai șansă unui roman nici tu nu poți să înveți limba mai repede, te vei axa pe limba maternă. Așa nu vei învăța limba niciodată.

| alexwahl a răspuns:

Daca e neamt, mai gandeste-te! Si eu locuiesc in Germania, si caut romanca laughing

| Vanishgold a răspuns:

De curiozitate, câți ani ai?