| anonim_4396 a întrebat:

Mama unui vecin care este plecat cu familia in strainatate la munca isi doreste sa inchida o ulicioara(o strda mai mica) care este plina de buruieni si este loc doar 10 - 20 cm pe unde de abia treci. Astai s-a certat cu bunica mea. Pe motiv ca iar fi furat cineva blanile de la gard. Dar cum frate sa iti dispara blanile de la gard daca nu ai cum sa ajungi la ele de buruieni pentru ca buruienile au 2 m.eu ma uitai pe Google Maps si aceasta ulicioara nu este pe harta. Are dreptul de a inchide ulicoara?
Si m-a enervat si pe mine astazi pentru ca zice ca noi i le luam si i - am zis ca daca nu pleaca de la mine de la poarta o mai iau si la bataie eu avand 13 ani si ea vreo 60 si am facut-o sa plece si bunica mea cu celelalte femei care stateau pe banca se uitau la mine si nu au mai zis nimic. Femeile alea au inceput sa rada, dar bunica mea de abia se mai abtinea.
Ea are dreptul de a inchide ulita?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce spui tu nu-i nici macar cararuie (10-20 cm), nu poate incape un om pe ea.
Raspunsul depinde de cine este proprietarul terenului, daca vecinul sau mama lui este proprietar atunci o poate inchide.

| andreimihai53 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da dar ulita aia este de mult

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreimihai53):

Nu are mare importanta de cand este, proprietarul are dreptul sa foloseasca terenul cum vrea, inclusiv sa-l ingradeasca.
Doar daca alti proprietari nu au acces la terenurile lor decat pe acea ulita pot solicita constatarea existentei unui drept de servitute de trecere, asta se face prin instanta de judecata.

| andreimihai53 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da dar nu el a facut ulita

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreimihai53):

N-are mare importanta cine a facut ulita, important este cine are proprietatea terenului ulitei.