| anonim_4396 a întrebat:

Pentru 21 de zile de ingrijiri medicale, ce credeti ca as putea sa ii fac autorului? Am depus plangere impotriva lui dar mai departe ce o sa pațeasca, cu ce o sa raspunda?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu n-ai ce sa faci legal, doar o instanta de judecata poate sa-l condamne, cred ca pentru infractiunea de lovire sau alte violente, art.193, alin.(2), Cod penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Ai depus plangerea penala, se va face urmarirea penala si va fi trimis in judecata. Te constitui parte civila si soliciti daune materiale si morale.
Te poti intelege cu el si sa-i soliciti o anumita suma si sa-ti retragi plangerea penala, caz in care nu va fi condamnat.

| anonimg a răspuns:

Îl lași pe mâna legii (cred că o să facă 1 sau 2 ani de închisoare), și pe deasupra îi mai ceri și niște despăgubiri financiare. În afară de cheltuielile de spitalizare și de judecată, eu i-aș mai cere 10 mii lei daune morale. Nu avem voie să ne jucăm cu sănătatea și cu viețile semenilor noștri așa cum încurajează statul român, care mai are un pic și ar plânge pe oamenii violenți că li se pun cătușele.
Oamenii violenți nu ar trebui să trăiască, pentru că ei sunt un lucru continuu negativ pentru absolut toți oamenii.
Iar dacă este vorba de accident, tot la fel: șoferii se joaca de-a viața și de-a moartea când se văd la volan. S-au jucat prea mult pe pc, și ei cred că dacă cineva moare primește iar viață. Pe fiecare zi aș umple câte o dubă de permise la câte greșeli grave se fac în trafic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

Vezi la ce sunt bune artele martiale, pe care le tot critici? Pe langa ce beneficii ti-am aratat ca au pentru sanatate, persoana de aici nu ar fi ajuns la spital.

| Goete a răspuns:

Daca nu ai martori, posibil sa iti rada in nas si sa iti mai rezolve niste zile de ingrijiri medicale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parere personala: cere-i, in functie de posibilitatile lui, niste bani ca sa-ti retragi plangerea.

o sa fie probabil condamnat pentru loviri si alte violente

| Gicalaur a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ajunge asa de usor la închisoare...

| anonim_4396 explică (pentru Gicalaur):

Pai tocmai ca si daca o sa fie codnamnat cel mai probabil n-o sa ajunga

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ești creștin, să îl ierți. Dumnezeiește.