| Prumarius a întrebat:

pentru dezbatere moștenire pentru o motocicleta din anul 1960 are cineva idee cât ma ajung actele tatăl este decedat. Dezbatere între sora si frate și mama precizez.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Onorariul notarial pentru mostenire este in functie de valoarea bunurilor ramase dupa defunct, in cazul expus in functie de valoarea motocicletei, daca nu sunt alte bunuri in masa succesorala.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca dezbaterea mostenirii se deschide inainte de un an si se face inainte de 2 ani se plateste doar taxa notariala care nu este mai mica de 500 de lei. Daca termenul de deschidere a dezbaterei este depasit, la taxa notariala se mai adauga 3% din valoarea motocicletei (valoarea stabilita de voi, dar nu mai mica decat ce spune notarul) si inca 2% fiecare mostenitor (pentru partea pe care primeste - in bani sau natura - ). Daca va intelegeti sa ramana la unul dintre mostenitori, ceilalti mostenitori pot sa renunte. In acest caz toate taxele sunt pe beneficiar. Atentie! Un mostenitor poate sa renunte, dar nu poate sa renunte in favoarea unuia anume.