| andy14 a întrebat:

sambata seara a venit un coleg si o colega la mine am petrecut etc si mai pe seara colegului meu i-a disparut telefonu am cautat peste tot si nu l-am gasit. iar azi parinti lui m-au sunat ca ma da pe mana politiei. Ce ma fac ca eu nu am facut nimic. Funda

Răspuns Câştigător
| AndyPeScurt a răspuns:

Deci din cate observ ai 14 ani nu?
Si nu poate sa iti faca dosar penal... Poate lo fi pierdut cand venea la tine sau l-a luat colega sau poate prietenului tau retardat i se loase de telefon si asa s-a facut ca nu-l mai are.
Stai calm frate nu are ce-ti face politia cel mult masa cu tacso o sa te puna sa i cumperi altul...
La cate plangeri se depun la politie pentru furturi (si plangeri de furturi serioase cum ar fi masini, bijuteri, biciclete, spargeri etc.)nu are ce sa iti faca pentru un amarat de telefon de maxim 8 milioane...
Deci stai calm si daca il mai vezi pe retardatu ala bagator de probleme ia-l la o serie de injuraturi...
BAFTA...

| andy14 explică (pentru AndyPeScurt):

La pierdut cand a iesit la o tigara si am 16ani iar telefonul ala este un samaung s5

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce sa faci? Dai declaratie si spui ca nu-i la tine. Eu zic sa-l cauti bine. Poate ca a scapat pe undeva.

| OnTheTop a răspuns:

Pai! In primul si in primul rand, cel mai important! Vorbeste cu parinti! Ei vor stii ce sa faca. Si daca nu ai fost tu, nu iti fa griji, nu are nimeni dovada

| AndyPeScurt a răspuns:

A credeam ca ai 14 pentru ca scrie andy 14.
Pai si daca la pierdut cand a iesit la o tigara treaba lui i arati m**e si gata...
Acum 2 ani am pierdut un S3 cand eram la o intalnire...Si ce puteam sa fac sa i pun pe maica-mea si pe taica-meo sa o sune pe fata aia ca o duce la politie? Nu, are 16 ani doar nu e copil de 2 ani si politia nu are ce sa iti faca.
Scuze pentru eventuale greseli de gramatica dar scriu repede si na...

| andy14 explică (pentru AndyPeScurt):

El cica l-ar fi lasat pe masa cand a iesit si cand s-a intors nu mai era ce pot sa patesc in cel mai rau caz?

| Teardrop a răspuns (pentru andy14):

N-ai ce să păţeşti dacă nu e la tine.
S5-urile au chipuri de localizare. Poliţia îl poate localiza. Dacă e la tine în casă, şi familia respectivă depune plângere, atunci o să primeşti o amendă eventual, şi da, se poate face dosar penal chiar dacă eşti minor.
Caută-l bine.

| AndyPeScurt a răspuns:

In cel mai rau caz poti primi o amenda (dar cred ca nu e cazul)

| miuuuuxd a răspuns:

Daca tu nu ai facut nimic si telefonul nu este in casa ta este clar ca l-a luat a 3-a persoana, in caz ca se ajunge la politie incearca sa le explici chestia asta.

| adriantraian a răspuns:

Salut! Eu cred ca acel coleg ar trebui sa iti ia apararea daca el nu crede ca i l-ai furat. Si in plus ii trebuie dovezi
PS. Scrie inapoi daca vrei

| andy14 explică (pentru adriantraian):

Am citit undeva ca poate sa-mi faca dosar penal si fara dovezi

| adriantraian a răspuns (pentru andy14):

Pai sa cerceteze casa. probabil ca la pierdut sau a fost furat inainte de a venii la tine. si nu are cum sa faca dosar

| Alexandru1997G a răspuns (pentru andy14):

Spune-i sa ia cutia in care a venit sa gaseasca codul IMEI care e scris undeva pe ea. prin codul imei poate fi gasit indiferent daca e inchis sau nu cu conditia de a avea bateria in telefon. cred ca exista si site-uri care iti determina locatia imei-ului respectiv, daca nu, politia ar trebui sa stie ce sa faca cu el