| Auslesse a întrebat:

deci, sa va zic...big grin
eu acum 2 luni jumate m-am despartit de un baiat. deci,a fost decizia mea sa ne despartim,din cauza caracterului sau imposibil, a modului in care se comporta(se credea superior tuturor, desi NU E!)...si din cauza tuturor gafelor si belelelor pe care mi le-a facut.
ok, dupa despartire am mai vorbit foarte putin, dupa aia deloc..acum o luna iar am schimbat 2-3 vorbe,el s-a bagat in seama cu mine si atat.
DAR, tin sa precizez ca, in aceste 2 luni jumate,nu ne-am mai vazut deloc.
el, intre timp, a mai avut 1 sau 2 relatii esuate(varul lui a avut grija sa ma informeze).si tot varul lui a avut grija sa ma informeze ca,in prezent,el are o relatie de vreo cateva zile c-o alta fata!
alaltaieri mi-a trmis mesaj, ceva de genu`:"ce faci, frumoaso? i-am raspuns si i-am zis sa ma lase in pace pentru ca nu vreau sa am probleme din cauza lui.si dupa aia mi-a trimis mesaj sa-l sun,evident nu l-am sunat.
Insa,ieri,cand m-am dus la servici,am ramas total surprinsa, cand mi-a zis colega ca, baiatul asta m-a cautat.mi-a zis ca se vedea pe fata lui ca e disperat....deci,m-a cautat pana si la servici.
tot ieri, mi-a mai zis si un alt prieten ca l-a vazut prin oras pe la mine(am uitat sa mentionez ca el e din alt oras).
astazi, iar mi-a zis prietenul asta ca l-a vazut trecand....deci el m-astepta sa ies de la servici.
cand am auzit,mi-am sunat niste prieteni sa vina dupa mine,pentru ca,imaginati-va si voi, mi-era frica de el.
ei bine, au venit prietenii si m-au luat.si mi-au zis ca dac-ar fi dat de el, l-ar fi luat putin la intrebari...sa vada ce urmareste.
acum,am abia o ora de cand am venit de la servici, si stiu sigur ca el e in oras la mine, probabil ma cauta.
prietenii m-au sfatuit sa-l dau pe mana politiei...si cred c-asa o sa fac.
totusi, are 21 de ani, dar...minte..nimic.
intrebarea mea e urmatoare...voi ce credeti ca vrea/urmareste? avand in vedere ca noi am incheiat relatia acum 2 luni jumate + ca nu ne-am mai vazut...si + ca el are prietena?

si inca ceva, e clar ca eu nu mai vreau sa am de-a face absolut deloc...el!

16 răspunsuri:
| irrumator30 a răspuns:

Draga LovelyXSmiLee, inainte de toate ce-ar fi sa inveti sa te exprimi corect in limba romana. Conjunctia deci, este o conjunctie subordonatoare concluziva, adica cu ajutorul careia tragi o concluzie. Tu nu poti folosi deci, care e echivalent cu prin urmare, la inceput de fraza/post pentru ca nu ai spus absolut nimic, prin urmare nu ai ce concluzie sa tragi. Fii mai atenta la aspectele limbii romane, multi cad in plasa.

Cat despre individul respectiv, lasa-l sa mai dispere putin, sa mai fiarba. Daca nu a stiut sa te pretuiasca cand te-a avut langa el, lasa-l sa lupte si forteaza-l sa-ti demonstreze ca inca te iubeste si te vrea langa el.

| Auslesse explică (pentru irrumator30):

In primul rand,stai linistit/-a,stiu si eu ce fel de conjunctie e "deci,dar asa-mi place mie sa scriu!
in al doilea rand,pentru ce sa-l mai las sa lupte? cand a fost cu mine, n-a stiut sa ma pretuiasca, mi-a facut numai belele.
concluzia e urmatoarea, eu vreau sa scap cu orice pret de el.
nu vreau sa-mi fie teama sa merg pe strada, si sa-mi sun de fiecare data prietenii!

| Xandr a răspuns:

Pai tocmai, vrea sa obtina acum ce nu a obtinut atunci. Incearca sa ocolesti locurile mai putin populate, si o perioada sa folosesti taxi daca iti este frica de el. Dar eu zic ca nu e cazul sa te alarmezi, cat de periculos poate sa fie thinking

| Auslesse explică (pentru Xandr):

Ok,asa am sa fac.si,crede-ma,chiar mi-e oarecum teama de el,avand in vedere ceea ce face.
cum am mai zis, astazi cand mi-a zis un cineva ca l-a vazut, mi-am sunat niste prieteni. vreau sa-l evit cu orice pret.
i-am zis sa ma lase in pace pentru ca, momentan sunt cu alt baiat(dar nu e adevarat, am zis asa doar ca sa scap de el)...si el are niste banuieli, stie cam cine ar putea fi baiatul ala.

| lulus9695 a răspuns:

Poate vrea sa se razbune ca te-ai despartit de el sau poate ii este dor de tine oricum ai grija

| Auslesse explică (pentru lulus9695):

Oare? ..nu stiu ce-o fi avand, de ma cauta cu atata disperare.

| Catalin_Handrea_1996 a răspuns:

Hmm cred ca el urmareste sa se "impace" cu tine numa ca sa mai petreceti o noapte impreuna! Sau vrea sa vada pentru cine l-ai lasat sau crede ca l-ai lasat pentru altcineva big grin

| Auslesse explică (pentru Catalin_Handrea_1996):

Am vorbit cu mama...si la fel mi-a zis, ca sigur e curios sa vada cu ce baiat sunt! ..cat despre petrecut o noapte "impreuna"..nici nu se pune problema.n-a fost nici o noapte si nici n-o sa fie! relatia nostra a durat aprox 2 luni, pentru ca, atunci cand mi-am dat seama de intentiile lui, am renuntat.

| GeosBIOS a răspuns (pentru Auslesse):

Trimite-i un mesaj prin care sa-i explici ca-i bine sa se linisteasca si sa nu te mai caute (nici acasa, nici la servici, de asemenea rupe legatura si cu var'su sau orice alte cunostinte comune ati avea), altfel daca mai face treburi de genul acesta vei fi nevoita sa faci apel la politie

| Auslesse explică (pentru GeosBIOS):

I-am zis destul de clar sa ma lase in pace, pentru ca nu vreau sa am probleme din cauza lui.i-am zis sa-si vada de viata lui, dar nu intelege.
si i-am mai zis ca acum sunt cu altcineva(desi nu e adevarat)...i-am zis doar asa, ca sa scap de el.Si comportamnetul lui ma face sa cred ca el vrea doar ca sa vada cine e baiatul cu care i-am zis ca sunt acum.stiu sigur ca el are niste banuieli.

| GeosBIOS a răspuns (pentru Auslesse):

Eu zic sa vorbesti cu parintii tai, sa ia legatura cu ai lui si sa le explice ca ar fi bine sa-si stapaneasca odrasla.

| Auslesse explică (pentru GeosBIOS):

Parintii mei stiu despre tot "circul" asta, insa, pe ai lui nu-i cunosc.eu am fost impreuna cu baiatul asta aprox 2 luni...cand am vazut ce intentii are,am pus punct relatiei.
si ai lui n-au ce sa-i faca,cum am mai zis, el se crede superior tuturor, inclusiv propriilor parinti, le vorbeste "de sus"!
o sa discut cu tata, sa vedem ce zice, ca trebuie` sa fac intr-un fel sa scap de el.

| GeosBIOS a răspuns (pentru Auslesse):

Atat timp cat ii stii numele de familie, probabil ca-i gasesti in pagini aurii. Le trebuie explicat ca daca nu-si stapanesc golanul veti fi nevoiti sa apelati la politie, chiar daca nu e bine sa se ajunga aicea. Daca el insa isi piermite sa te "bantuiasca" astfel si tu esti indreptatita sa recurgi la masuri mai extreme.

| Auslesse explică (pentru GeosBIOS):

Pai asta-i! ca nu vreau sa se ajunga tocmai acolo! dar daca el nu intelege cu frumosu`.ce sa-i fac?

| GeosBIOS a răspuns (pentru Auslesse):

Oricum este straniu ca te tot cauta. Adica ce-ar mai putea sa-ti spuna personal si nu-ti poate spune la telefon?

| Auslesse explică (pentru GeosBIOS):

Asta ma intreb si eu!