| bibi5961 a întrebat:

saptamana asta mi-am lovit masina de un gard si are o dunga pe partea stanga din fata pana in spate. nu am fost la politie ca as vrea sa o repar saptamana viitoare. pana atunci as vrea sa circul cu ea, insa am retineri ca sa nu ma opreasca politia pentru asta. ce riscuri ar fi daca as circula acum cu masina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca nu a fost implicat, cel care va repara nu stie aceasta si este obligatia ta legala, conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. ulterioare, citez:
"ART.80.(1) Proprietarul, deţinătorul mandatat sau conducătorul auto al cărui autovehicul, remorcă ori tramvai a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulaţie este obligat să se prezinte în 24 de ore de la constatare la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs evenimentul, pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Persoanele prevazute la alin. (1) sunt exceptate de la obligatia prezentarii la unitatea de politie daca exista o asigurare facultativa in baza careia pot fi despagubite pentru avarierea vehiculelor respective.
ART. 80^1.In situatiile prevazute la art. 79 si 80, repararea vehiculelor se face pe baza documentului de constatare eliberat de unitatea de politie sau, dupa caz, de societatile din domeniul asigurarilor."
Fiind conducator auto ar trebui sa cunosti aceste prevederi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista riscul sa fii amendat pentru ca ai circulat cu ea lovita si pentru ca n-ai anuntat incidentul. De altfel nu ti-o repara fara dovada de la politie, asa ca du-te sa-ti iai dovada.

| bibi5961 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca nu a mai fost nimeni implicat in accident?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bibi5961):

Chiar daca nu a fost implicat, cel care va repara nu stie aceasta si este obligatia ta legala, conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. ulterioare, citez:
"ART.80.(1) Proprietarul, deţinătorul mandatat sau conducătorul auto al cărui autovehicul, remorcă ori tramvai a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulaţie este obligat să se prezinte în 24 de ore de la constatare la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs evenimentul, pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Persoanele prevazute la alin. (1) sunt exceptate de la obligatia prezentarii la unitatea de politie daca exista o asigurare facultativa in baza careia pot fi despagubite pentru avarierea vehiculelor respective.
ART. 80^1.In situatiile prevazute la art. 79 si 80, repararea vehiculelor se face pe baza documentului de constatare eliberat de unitatea de politie sau, dupa caz, de societatile din domeniul asigurarilor."
Fiind conducator auto ar trebui sa cunosti aceste prevederi.

| PopescuPetre a răspuns:

Sunt 2 milioane de masini cu diverse avarii care circula zilnic in romania...crezi ca tocmai pe tine o sa te opreasca politia? Si daca te opreste nu stii sa le spui ca tocmai azi ai lovit masina si ca te duceai spre sediul lor...