| bibi5961 a întrebat:

Săptămâna trecută am închiriat un apartament, am semnat un contract intre noi doar, insa soția nu se poate obisnui cu lucrurile mai putin bune de pe acolo, si cel mai rau, cu mirosul persistent din apartament. igrasie nu e, posibil de la pardoseala (e la parter apartamentul), sotia e si insarcinataînsărcinată in utima luna, si i se mai facrafăcea rau cate odata din caizacauza mirosului. am dat cu apa cu clor pe pereti insa mirosul persista. din acest motiv vrem sa plecam de acolo, cum sa facem sa ne dea banii inapoi? (ei au zis ca banii care i-am dat pe chirie + garantie se va contoriza de pe 1.08, nu din ziua respectiva. cum sa facem sa gasim intelegere si sa primim banutii inapoi? dau funda, multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"  ART.1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
  (1) Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă."
Avand in vedere aceasta prevedere proprietarul este in drept sa pretinda chiria pe 60 de zile de la notificare.
Incearca sa te intelegi amiabil si sa va restituie garantia.
Ai putea sa-l dai in judecata si sa invoci mirosul si faptul ca ai fost indus in eroare la inchiriere in privinta acestuia dar nu este sigur ca vei castiga, avand in vedere ca ai vazut apartamentul. De asemenea un proces dureaza si mai presupune si avansarea unor bani, reprezentand taxa de timbru si eventuala cheltuiala cu un avocat.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta depinde de proprietar. Daca este om de inteles.El stia de unde vine mirosul dar v-a cam pacalit.

| cristimihailov a răspuns:

Trimite sotia la o proetena, da notificarea proprietarului si asteapta luna de zile...

| HuShEr a răspuns:

Pai daca ai vazut apartamentul si ai fost de acord cu el nu cred ca poti sa iti iei banii inapoi. depinde de om acuma. dar iti recomand o solutie pentru mirosuri si mucegai http://www.dedeman.ro/......kober.html si eu stau la parter si am folosit astfel de solutii si nu mai am probleme

| bibi5961 explică (pentru HuShEr):

Merci de raspuns. insa problema vine de undeva din pardoseala, nu din pereti. ceea ce face situatia si mai dificila. atunci cand am vazut apartamentul, proprietarii ne-au spus ca apartamentul a fost nelocuit 2-3 săptămâni si de-asta e mirosul asta, insa in fiecare zi era geamul deschis cel putin 3-4 ore, si am spalat si peretii cu clor. acum sotia nu mai vrea nicicum sa stam acolo, ne-am intors la socri. doar ca nu stim cum sa rezolvam cu banii. am plătit o luna chiria si inca pe atat garantie. macar garantia o mai putem recupera?

| HuShEr a răspuns (pentru bibi5961):

Depinde ce pardoseala ai pe jos dar cred ca se poate rezolva si problema asta. cat despre bani nu stiu ce sa zic incearca sa vorbesti cu proprietarul dar totusi daca nu vrea sa iti dea banii cauta o solutie ceva pentru pardoseala ceva pe baza de ulei de masline