| Axwelll a întrebat:

Sunt implicat intr-un proces, dosar penal in care sunt implicate 3 persoane, partea vatamata o castigat in istanta ca noi inculpatii sa platim o suma de banii. Daca 1 din cele 3 persoane isi achita (datoria) fata partea vatamata si celelalte 2 nu, ce se poate intampla?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de cum au hotarat judecatorii.
Daca s-a fixat o anumita suma pentru fiecare inculpat atunci fiecare trebuie sa-si plateasca partea sa si cel care a platit poate beneficia de circumstante atenuante, respectiv acesta poate primi o pedeapsa mai mica decat ceilalti doi, eventual cu suspendarea executarii.
Daca judecatorii au hotarat ca obligatia este solidara atunci se poate executa intreaga suma de la oricare inculpat.

| Axwelll explică (pentru Ioandelasal):

Odata cu suma asta de bani, am primit si o pedeapsa cu executare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Axwelll):

Tot ce se poate, a depins de infractiune, antecedente si felul cum te-ai comportat in cursul urmaririi penale si judecatii. Puteai incheia un acord de recunoastere a vinovatiei si pedeapsa ti-ar fi fost redusa cu o treime.