| ShaPPer a întrebat:

Trebuie sa mă angajez la McDonald's însă nu sunt sigur daca trebuie sa merg la notar cu parintii pentru a mă putea angaja ca minor. Nu tin minte sa îmi fi spus femeia de la McDonald's de notar dar alta persoana care a lucrat mi-a spus ca probabil îmi trebuie. Păreri?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acordul parintilor este necesar numai pentru minorii intre 15-16 ani.
Codul muncii nu prevede o anumita forma pentru acordul parintilor. Sigur ca acesta trebuie sa fie in scris dar nu se cere expres forma autentica (declaratie autentificata de un notar public), asa ca aceasta declaratie poate fi data de parinti si sub semnatura privata, in fata functionarului care se ocupa cu angajarea.
Unii angajatori pot solicita o declaratie autentica, la altii este destul una sub semnatura privata, asa ca intreaba la angajator.

| Barb0Senpai a răspuns:

Salut! Nu cred ca trebuie sa mergi la notar, iti trebuie doar o hartie de la parinti cum ca sunt de acord ca tu sa lucrezi part time la Mcwinking