| Ginu a întrebat:

Vecinul meu se afla in fata casei mele, iar la el se primeste spatele casii. Gospodariile noastre sunt despartite de un gar, iar langa gard el si-a pus gasca lui de porc, cred ca e vreo 1.50m departare de gard si se primeste ca gasca lui sta inintea case mele si provoaca un miros ingrozitor. In ograda nu pot sta deoarece mirosul nu ma lasa, mai ales vara, plus nici ferestrele nu le pot deschide deoarece mirosul intra si in casa. I-am spus in repetate randuri sa o mute dar el spune ca e ograda lui si face ce vrea.
Credeti ca as putea face ceva? Ecologia m-ar ajuta? Deparca as trai langa o groapa de gunoi.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MS nr.119/2014, citez:
"ART. 15.(1) În gospodăriile unde nu sunt asigurate racordurile de apă curentă şi canalizare printr-un sistem centralizat de distribuţie, adăposturile pentru creşterea animalelor în curţile persoanelor particulare, de cel mult 6 capete în total (ovine, caprine, porcine, bovine, cabaline) şi cel mult 50 de păsări se amplasează la cel puţin 10 m de cea mai apropiată locuinţă învecinată şi se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului şi risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligaţia respectării condiţiilor de biosecuritate."
Fata de aceste prevederi poti sa-l reclami la Directia de Sanatate din judetul tau.

| ElSueno a răspuns (pentru Ioandelasal):

Vezi ca-i moldovean, nu cred ca sunt aceleasi legi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ElSueno):

N-aveam de unde sti daca-i din Romania sau R.Moldova, nu a precizat in intrebare.