| amo7 a întrebat:

Salut tuturor! Intrebare legata de indemnizatia de somaj: Dupa ce termini liceul iti iei ajutorul de somaj neaparat? Sau il poti lua cand ai nevoie de bani? Spre exemplu dupa 1 an de la terminarea liceului...

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu! --- exista un anumit termen limita care trebuie respectat de catre absolvent pentru a putea beneficia de indemnizatia de somaj. Termenul de inregistrare la AJOFM este de 60 de zile de la data absolvirii liceului( nu de la data sustinerii examenului de bacalaureat!)--- vezi termeni si conditii:http://legestart.ro/cum-se-obtine-indemnizatia-de-somaj-pentru-absolventi/

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se ia din oficiu, trebuie sa te inregistrezi la AJOFM iar apoi, in termen de 60 de zile, sa indeplinesti conditiile, respectiv sa nu urmezi studii superioare si sa nu-ti gasesti de lucru sau AJOFM sa nu-ti ofere o slujba in aceasta perioada si sa ceri somajul, in termen de cel mult 1 an de la terminare. Dupa acest termen nu se mai acorda somaj pentru absolventi.

| amo7 explică:

Va multumesc frumos!

| alisia21 a răspuns:

Eu stiu ca numai dupa vreo cateva luni ai dreptul. Dupa ce am terminat liceul am mers cu diploma de bac la ei si m-au inregistrat in baza de date iar peste 3 luni am primit somajul (adica banii).