| anaraffaella a întrebat:

Tatal meu a decedat acum cateva luni iar mama mea ar dorii sa stie daca poate sa primeasca un ajutor financiar in urma deccesului lui daca a lucrat 5 ani si are carte de munca. Tatal meu a lucrat in strainatate dar fara carte de munca si a decedat acolo.

Răspuns Câştigător
| melaniame a răspuns:

Poti accesa ajutor financiar daca tatal tau era asigurat.beneficiază de ajutor de deces o singură persoană care face dovada că a suportat cheltuielile ocazionate de deces şi care poate fi, după caz, soţul supravieţuitor, copilul, părintele, tutorele. Dovada se poate face prin orice mijloc de probă admis de lege. Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte anual prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nu poate fi mai mic decât valoarea câştigului salarial mediu brut.
ALT caz. daca tatal tau nu era asigurat poate beneficia de ajutor financiar un membru al familiei care este asigurat. a) soţul;

b) copiii proprii, copiii adoptaţi, copiii aflaţi în plasament familial sau cei încredinţaţi spre creştere şi educare familiei, în vârstă de până la 18 ani sau, dacă îşi continuă studiile, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani, precum şi copiii incapabili de muncă, indiferent de vârstă, dacă şi-au pierdut capacitatea de muncă înaintea vârstelor menţionate;

c) părinţii şi bunicii oricăruia dintre soţi.

mai multe poti citi aici. ce acte trebuie sa depui si tot.
Condoleante totodata.

4 răspunsuri:
| Andrei233 a răspuns:

Da,poate primi ajutor financiar.Imi pare rau pentru tatal tau.

| melaniame a răspuns:

Hmmm. acum ca am citit mai bine intrebarea. tatal tau nu era asigurat. in consecinta poate primi ajutor un membru al familiei care e asigurat de ex mama sau bunicii daca sunt pensionari. ai in postarea de mai devreme linkul cu actele care iti trebuie,.

| anaraffaella explică (pentru melaniame):

Multumesc pentru raspuns dar in raspunsul dat nu imi apare linkul cu actele necesare.

| melaniame a răspuns (pentru anaraffaella):

Intra aici si da click pe primul link unde scrie alte drepturi ajutor deces. nu stiu de ce nu imi intra pe site

http://www.mmuncii.ro/......ticol.html