| Mirceadumb a întrebat:

Salut, tatal meu a murit in urma cu 2 ani si jumatate. eu sunt minor. avea facuta succesiunea de la bunicul meu pe o casa si 3 ha de pamant la tara. noi am facut succesiunea pe mama si pe mine. acum vrem sa luam subventie la caldura pentru intretinere. trebuie sa facem o declaratie pe propria raspundere ca nu avem alte venituri. ideea e ca noi avem pamantul de la tara dar noi nu luam nimic pe el... pur si simplu sta acolo... nu il recolteaza nimeni etc. anul trecut matusa de la tara a putut sa obtina o adeverinta de la primaria comunei precum ca mama nu are niciun venit de pe urma pamantului. anul acesta cica nu mai poate pentru ca ceea ce ar fi facut ea anul trecut nu este tocmai legal (adica pretinde ca i-ar fi dat niste bani la un functionar de la primarie si a obtinut acea adeverinta). Se poate obtine vreo adeverinta de la primaria comunei precum ca noi nu beneficiem de niciun venit de pe urma acelor pamanturi? sau ceea ce a facut ea anul trecut chiar a fost ilegal.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba numai de venituri ci si de detinerea casei si terenurilor. Nu se acorda ajutor de incalzire celor care mai detin o casa fata de cea in care locuiesc.

| alessia5158 a răspuns:

Nu a fost si nici nu este este necesara acea adeverinta de la primaria comunei --- declaratia pe proprie raspundere din cuprinsul cererii de ajutor pentru incalzire este suficienta!

Daca dupa succesiune, mama ta detine doua imobile ( casa mostenita de la bunicii dinspre tata + locuinta actuala) inseamna ca NU este eligibila pentru acordarea ajutorului de incalzire(adica, nu poate primi acest ajutor). Este prima pozitie din lista bunurilor care conduc la excluderea acordarii ajutorului pentru incalzirea locuintei --- vezi lista :http://www.primariaclujnapoca.ro/......281%29.pdf

In privinta celor 3 ha de teren, nu mai este cazul sa-si faca probleme caci, avand doua locuinte in proprietate, se exclude din categoria persoanelor care pot solicita ajutorul de incalzire.
Ar fi putut solicita acest ajutor in cazul in care ar avea o singura locuinta + 3 ha teren agricol de pe care NU obtine o productie anuala care sa depaseasca suma de 2500 euro (asa cum este mentionat in lista bunurilor care conduc la excluderea acordarii ajutorului).

p.s. Daca acea casa mostenita nu figureaza in registrul agricol si nu plateste ( la primarie )vreun impozit pentru aceasta, inseamna ca are doar cele 3 ha de teren agricol. In aceasta situatie poate sa solicite ajutorul de incalzire trecand cele 3 ha la pozitia 39 din cerere :http://www.primariaclujnapoca.ro/......alzire.pdf