| Superman237737373 a întrebat:

Salutare, mi-a fost retinut permisul de conducere cat. B, am primit dovada de circulație 14 zile, au trecut cele 14 zile si polițistul mi-a spus ca vin sa imi prelungeasca dovada. Am fost, am făcut asta, insa ceea ce mi-au dat nu seamănă cu prima dovadă, e o foaie mai mare pe care scrie urmatoarele, ce este de fapt, pot circula cu ea? Nu am mai stat sa-i întreb, am plecat direct: Va informăm ca la această secție se afla în lucru dosarul penal cu nr... privind pe mine normal, scrie infracțiunea pe care am săvârșit-o, în cauza se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii, s-a început urmărirea penala în rem. Nu s-a continuat fața de persoana.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce-ai primit nu este dovada cu drept de circulatie, doar te informeaza ca s-a desfasurat urmarirea penala in rem (cu privire la fapta) si nu s-a continuat in personam (cu privire la persoana care s-a banuit ca a comis o infractiune).
Daca nu s-a continuat urmarirea penala ar fi trebuit sa-ti redea permisul sau sa considere ca fapta nu a fost infractiune ci contraventie si sa te amendeze, sa-ti suspende dreptul de a conduce si, daca era cazul, sa-ti mai dea o dovada cu drept de circulatie.
De fapt pentru ce fapta s-a facut urmarirea penala si pentru ce infractiune?

| Superman237737373 explică (pentru Ioandelasal):

Nu știu ce sa zic l-am luat pe încredere am și plecat în Germania trebuie sa conduc înapoi în țară, polițistul a zis prima data sa vin la el ca îmi da dovada mereu pana se termina și îmi i-a permisul pe ce durata se va hotarâ..am urcat o mașina pe platforma neînmatriculată, și polițistului nu I a convenit ca am mutat o 5 metri din parcare pana la platforma...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ei si intreaba i