| m2n a întrebat:

Salut
Va rog sa imi raspundeti serios pentru ca efectiv nu stiu ce sa fac. Am 18 ani si nu imi cunosc tatal. Acesta nu m-a recunoscut cand am fost nascut. In certificatul de nastere in dreptul tatalui am doar o linie. Ideea e ca de 11 ani in fiecare an o intreb pe mama daca imi spune cine e tatal meu si cum sa il contactez. Am o relatie foarte buna cu ea si o iubesc dar nu inteleg de ce nu imi spune. Stiu ca probabil tatalui meu natural nu ii pasa de mine etc etc dar trebuie sa aflu la un moment in viata asta. Ce vreau sa stiu este daca mama este obligata legal sa imi spuna cine este tatal meu natural. Pot lua vreo masura legala in legatura cu asta? Daca da ce trebuoe sa fac? Nu vreau sa se ajunga la asta si nu sunt idiot dar vreau sa stiu toate posibilitatile si imi asum ce probabil o sa fac. Multumesc

Răspuns Câştigător
| blackPug97 a răspuns:

Legal din pacate nu ai ce sa faci. Daca pe certificat nu apare, toate sansele ca sa nu afli un raspuns.
Daca sti unde te-ai nascut, poti sa mergi acolo la maternitate sa intrebi daca este vreo sansa sa afli, desi nu prea cred.
Oricum daca spui ca te intelegi bine cu ea, si ea nu vrea sa iti spuna, inseamna ca are un motiv bun.Nu poti sa stii de ce nu iti spune.Cine stie, poate o batea, sau nu o vrut sa mai umble cu ea cand a ramas insarcinata, poate a vrut sa isi inceapa viata de la 0 si a plecat in alta tara.In cel mai rau caz, poate chiar a murit. Poate te superi ca am scris asta, dar asta este adevarul, se putea intampla orice si ea sa nu vrea sa iti spuna sa nu te simti si tu prost dupa.Eu una nu as pune presiune pe ea in situatia asta.
Si eu am aproape 20 de ani, si numa ce am aflat ca de fapt am un frate ce ii cu vreo 8 ani mai mare ca mine, de care nu pot sa aflu nimic.
Tu poti incerca totusi la matern sa vezi daca nu este vreo foaie pe care sa fie trecut numele lui.O prietena a fost adoptata si pe certificatul ei e mama adoptiva, dar la spital printre foi era trecut si numele mamei ei. Poate te ajuta ei cumva.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mama ta, probabil, are un motiv serios sa nu-ti spuna cine e tatal tau.
Motive ar putea fi foarte multe.
Trebuie sa stii ca, foarte multe femei isi asuma un copil de dragul sa fie mame, dar din vreun motiv intem, eiat nu mai vrea sa tina legatura cu barbatul cu care a ramas insarcinata.
Ideea este ca, decat o casatorie nereusita si o familie destramabila, mai bine aleg sa creasca un copil care poarta genele unui tata aratos, sanatos, dar din motive intemeiate nu doreste sa-si petreaca viata cu el.

E drept ca, la carsta de adolescent (si nu numai) copilul va avea nevoie si de un model de tata pe care sa-l urmeze, dar fiecare ne putem alege 1-2 persoane pe care sa le "adaptam", sa-l urmam. La fel poti face si tu, iar daca mama nu doreste sa-ti spuna cine este tatal tau biologic, atunci considera-l decedat si nu mai insista pe subiect!

La un moment dat, daca mama o sa vrea, tot iti va povesti cate ceva. Dar daca insisti prea tare, atunci pot sa fie intr-adevar povesti, care n-au nimic comun cu realitatea.

| minrest a răspuns:

Ma mir ca ai vrea sa o obligi pe mama ta sa iti spuna cine e tatal tau biologic. Mai ales ca nu o ai decat pe ea. Gandeste-te singur care sunt imprejurarile nasterii tale, eu nu vreau sa iti spun toate variantele posibile, ca sa nu te intristez. Pur si simplu nu ai tata. Nu ai fost revendicat de nimeni. Dar macar ai mama, nu esti singur pe lume, ca cei de la orfelinat. Apreciaza asta.

| Alejay a răspuns:

Copilul se face in 2, nu conteaza motivele mamei sau tatalui, nu ai dreptul legal vorbind si moral sa privezi copilul de a-si cunoaste celalalt parinte.
In orice poveste exista 2 versiuni, iar copilul are dreptul de a le asculta pe amandoua.
Mama nu este obligata legal sa-ti spuna dar te poti interesa tu singur, poti lua legatura cu rude de ale ei pentru a afla cu cine a avut relatie, maternitatea unde te-ai nascut, ceva pe la evidenta populatiei, dar sanse slabe sa afli ceva.
La asta mai adaugi si faptul ca, acest om daca dorea sa te cunoasca se interesa si dadea de tine, poate are o alta familie si a dat la o parte trecutul, esti deja la 18 ani si nu ar avea vreun efect semnificativ faptul ca-l vei cunoaste.
Ai sanse foarte mari sa ramai dezamagit de ceea ce afli pentru cum acest om nu a fost langa tine deloc nu va avea cum sa aiba vreo afectiune parinteasca fata de tine iar tu nu vei intelege asta.