| Mario871u a întrebat:

Salutare.
Am 15 ani, anul acesta 16. Vreau sa imi cumpar un Atv de 125 cc. Am 1.72m si 60 kg.Ce credeti ar fi ok pentru mine? Eu stau la oras, dar vreau sa il iau pentru la tara, nu as vrea sa mai dau bani de permis B1, plus ca nici timp nu prea am. Deci in concluzie ar fi ok sa imi cumpar unul si sa il conduc prin sat/campuri?
Ce sanctiuni sunt daca te prinde politia? Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce legal pe drumuri publice fara permis de conducere, cel putin de categoria B1. Si drumurile din sat sunt drumuri publice si cum ajungi pe camp?
Permisul de categoria B1 se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut scoala de conducere si ai reusit la examinare. De asemenea ATV-ul trebuie inregistrat la primaria localitatii de domiciliu, sa aiba ITP si sa ai RCA.
Daca te prinde politia vei fi acuzat de conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Harfagre):

Utilizatorul nu a intrebat de tractor, mai reciteste intrebarea.
Si nu-mi raspunde mie, raspunde-i utilizatorului ce a pus intrebarea.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Harfagre):

Tipule vorbesti prostii si apoi continui pe aratura.
Dau raspunsuri la ce intreaba utilizatorii si conform prevederilor legale. Nu pot sa dau raspunsuri pe langa intrebare ori incorecte sau sa indemn la nerespectarea normelor legale.
Si cu asta am incheiat discutia, n-are rost sa-mi pierd timpul cu unul de mentalitatea pe care o ai. Si daca mai continui o sa te ignor.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Harfagre):

Unde spanac in intrebarea omului era vorba de tractoare?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal... si ceva inchisoare.
Conducerea fara permis e o infractiune atat pentru cel care conduce cat si pentru cel care incredinteaza vehiculul