| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am accidentat usor la picior un pieton, exact pe trecerea de pietoni, 20 max 30 km la ora.
Am oprit, am stat cu pietonul, l-am intrebat daca vrea sa mearga la spital, daca este bine, tot ce a tinut de mine. Nu am sunat nici eu si nici el la 112. A mai coborat un participat la trafic din masina sa vada ce se intampla, pana la urma domnu accidentat a zis ca nu vrea nimic si si-a continuat drumul, martorul la fel(nu se cunosteau) victima era singura.
Acum intrebarea este urmatoarea, care sunt problemele in caz ca victima merge la doctor sau la politie pentru a depunde plangere care sunt repercursiunile?
Sau ce pot pati daca merg eu la politie sa declar incidentul?
Victima nu a avut martori iar eu eram cu cineva in masina.( numarul de la masina nu cred ca l-a vazut)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu citisem bine. L-ai accidentat ușor. Poate face plângere, dar trebuie să meargă la spital, etc
Dar e puțin probabil să facă asta, mai ales că a zis că nu vrea nimic. Putea să îți ceară bani, etc, n-are sens să meargă acum să facă plângere.

| AndrewR a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa m-am gandit si eu.a plecat pur si simplu dupa ce am discutat cu el 10 minute.

| cfrtobias a răspuns (pentru AndrewR):

Cum zici tu pare sa fie bine totul doar ai fost neglijent aici e problema sa ai grija alta data

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca acel domn a fost ingerul tau pazitor, care ti-a dat ultimul avertisment:
Daca esti atat de cascat la gura, atunci ori lasa-te de condus, ori fii mult mai atent!

Daca omului i se intampla ceva (rupt piciorul etc) si invoca urmari dureroase ce-l impiedica la viata normala, atunci nu-ti ajunge sa-ti vinzi nici masina, nici casa, sa-i platesti toata viata lui pentru durerile si neajunsurile cauzate!

| AndrewR a răspuns (pentru Bula):

Nu cred ca trebuie sa fiu vreun cascat sau ca ar trebui sa ma las de condus, se poate intampla la oricine, cred ca daca ai putina experienta stii ce zic, daca nu, nu prea.
Am spus ce s-a intamplat, nu au existat probleme de genul. picior rupt etc.
Eu am pus altfel problema si voiam stric sa se raspunda la ceea ce am intrebat, nu pe langa subiect! Bafta

| RAY a răspuns:

Inseamna ca ai trecut pe trecerea de pietoni desi ai vazut ca vine acel domn, incredibil, eu unu nu te as ierta te as fi dat la politie

| AndrewR a răspuns (pentru RAY):

Da, pur si simplu nu l-am vazut, nu cred ca e nevoie sa spui ce ai fi facut tu, ca poate o sa fi in locul meu candva si o sa intelegi. eu am intrebat altceva, daca esti capabil raspunzi daca nu taci din gura, nu ma intereseaza o parere de genul.

| RAY a răspuns (pentru AndrewR):

Ce comportament ai baiete, ai primit permisul pe banii

| AndrewR a răspuns (pentru RAY):

Tu ar trebui sa pui mana sa inveti sa scrii. Cat despre bani, lasa ma ca sunt satul de d astea ca voi, si tu faci parte din astea cu "banii". Cred ca nu ai citit intrebarea asa ca abtine te.

| RAY a răspuns (pentru AndrewR):

Tu stii cate greșeli ai facut in propozițiile scrise, dar îmi comentezi mie, cel mai rau e ca ai voie sa circuli si in strainatate

| AndrewR a răspuns (pentru RAY):

Si de tine este foarte nasol ca inca folosesti tastatura.dar se admite, ca nu s-a diferentia oamenii intre ei.

| RAY a răspuns (pentru AndrewR):

Eu am tastatura in germana

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Zi 'mersi' că te-a iertat. Nu contează că era singură (altfel spus, nu avea martori), fiindcă sunt zeci de camere de luat vederi pretutindeni!
"numarul de la masina nu cred ca l-a vazut"
Da' ce, ai accidentat un om orb?

Și omul care a sărit în ajutorul victimei, tot orb a fost și el?
Măcar, dintre toti, tu ai avut vederea cea mai bună, încât i-ai țintit piciorul.

| cfrtobias a răspuns:

Si-a verificat daca s-a umflat, incaltamintea s-a stricat?

| AndrewR a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu a fost nimic grav..nici la haine nici la incaltaminte. l-am sters putin pe piciorul stang, nu a fost nimic grav