| Hellboy96 a întrebat:

Salutare!
Am nevoie de ajutorul dvs in legătură cu o dilemă de-ale mele legată de școala de șoferi.
Problema mea este că am făcut școala de șoferi în Brașov și am fost admis la examenul teoretic, dar între timp voi fi nevoit să îmi schimb domiciliul din motive personale (alt judet și alt oras) înainte să vină ziua în care ar trebui să susțin examenul teoretic.
Am mai căutat pe internet dar nu am găsit un răspuns clar la următoarea întrebare: pot susține examenul practic în orașul în care voi avea nou domiciliu? As fi dispus și să dau sala din nou, vreau doar să știu dacă este obligatoriu să dau examenele in orașul în care stăteam la momentul in care am primit dosarul de la școală sau daca este posibil să dau sala și traseul în noul oraș. Vă mulțumesc mult de tot!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sustine proba practica in alt judet, daca ai acolo domiciliul sau resedinta (flotant).
Nu este nevoie sa mai sustii proba teoretica, daca ai fost deja admis.
Singurele probleme sunt ca va trebui sa platesti o masina de la o scoala de conducere si iti va fi ceva mai greu in noul oras decat acolo unde ai facut scoala de conducere.

| RaduRobertRO a răspuns:

Examenul se da in orasul in care aveti domiciliul stabil sau in orasul resedinta de judet. probabil ca va trebui sa platiti ceva bani la noua scoala cu care mergeti la examen. Parca stiu ca te puteai inscrie si direct la politie, nu stiu daca se cer sa nu bani, dar nu pot fi multi.

| Hellboy96 explică (pentru RaduRobertRO):

Deci este posibil ca după schimbarea domiciliului să dau sala și traseul în orasul in care mă mut?

| RaduRobertRO a răspuns (pentru Hellboy96):

Da, este posibil.