| Laur2821 a întrebat:

Am și eu o intrebare bana la care nu găsesc răspuns pe google. De revelion dacă dau muzica la
Maxim și vecinii de sus și de jos cheamă poliția îmi poate face ceva? Exista o lege care in seara dintre ani permite muzica la maxim? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi amendat, conform L.61/1991, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
"26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"
Amenda este de la 500 lei la 1.500 lei.
Nu exista o prevedere legala care sa permita muzica la maximum in seara de revelion.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, bineinteles ca exista lege, pentru tulburarea linistii publice!
Dar, nu inteleg, esti surd de vrei sa dai muzica la maxim?
De ce nu apelezi la bunul simt si la ora 10 dai muzica la minim, cat sa se auda usor, doar in camera unde sunteti.

| doctorandus a răspuns:

Banuiesc ca in noaptea respectiva Politia va avea treburi mai importante.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Usurel! Nici macar de revelion nu ai libertatea sa-ti deranjezi vecinii. Daca nu stii "o lege", afla ca nici ziua nu poti depasi un anumit numar de decibeli. Si nu e vorba numai de muzica ci si de tropait, certuri, etc. Si apropo de lege, tocmai s-a dat o "adaugire" la asta, care spune ca daca nu te linistesti si vecinii cheama a doua oara Politia, ti se face pe loc dosar penal.
Daca tot vrei sa o faci lata, inchiriaza o cabana sau o sala la un local si fa-ti petrecerea acolo.

| petitconseil a răspuns:

De ce trebuie sa existe o lege pentru noaptea dintre ani? Putin bun simt chiar nu mai exista? Vecinii tai nu sunt obligati sa suporte duduielile geamurilor si mobila care se zguduie in casele lor din cauza ca tu vrei sa iti impusti urechile cu muzica la maxim. Putin bun simt si respect fata de cei din jur, ca doar nu traiesti in padure, pusnic si salbatic.Nu e necesar sa iti obligi vecinii sa-ti asculte tie muzica, poate altii sunt bolnavi sau obositi, sau vor sa petreaca si ei in liniste, repet, nimeni nu e obligat sa-ti asculte tie destrabalarea.Succes!