| ShREKT a întrebat:

Salutare. Am un prieten care a fost oprit acum doua seri de politie, iar politistul a spus ca simte un miros ciudat venind din masina si il roaga sa se duca cu el la spital sa ii faca analize pentru a vedea daca a condus drogat sau baut, fara a face niciun test de alcool sau droguri. Si vreau sa stiu ca au voie sa te duca asa daca tu nu ai fi de acord? Prietenul meu fiind curat s-a dus, dar permisul ii ramane retinut pana vin rezultatele analizelor si nu mi se pare corecta treaba asta. Si intreb sa stiu ca si eu am mai fost oprit si testat de droguri, dar niciodata nu m-au dus la spital, rezultatele testului fiind negative si am impresia ca politistul i-a incalcat drepturile prefacandu-se ca ar fi un miros din masina lui ca sa il faca sa para suspect si sa il faca sa isi dea acordul sa mearga la spital fara test. Dau funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politistul doar l-a rugat, nu l-a obligat, astfel ca nu i-a incalcat nici un drept.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu l-a obligat si nu i-a incalcat nici un drept. Nu exista dreptul de a conduce beat sau drogat! Mai mult, refuzul de a se supune analizelor este infractiune si se face dosar penal.

| Simpatic a răspuns:

Eu in locul prietenului tau as merge la comandatul politiei rutiere de pe raza judetului de domiciliu si as face raport referitor la acel agent de politie, as zice in data de, ora de, numitul de, m-a oprit fara motiv, nu mi-a dat sa suflu in fiola asa cum prevede legea (alcool test) ci mi-a cerut direct sa mergem la spital pentru analize...intrucat eu consider ca mi-a fost incalcat un drept legitim acela de a fi in prima instanta testat cu aparatul etilotest, va cer sa anchetati pe numitul (politistul de la rutiera) si sa imi comunicati in scris la adresa de domiciului masurile luate. Va multumesc

Cu cat mai multe sesizari cu atat mai bine, astfel mai eliminam din Garcea care se cred Legiuitori!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce drept i-a incalcat? Dreptul de a conduce drogat sau care?

| dinaprilie a răspuns:

Mai nou, cica, daca au SUSPICIUNI de ceva pot sa actioneze in spiritul legii ca si cum ar fi deja siguri si vor sa confirme fapta..altfel, daca prietenul tau NU a avut martori care sa ateste cumva ca i/au fost ncalcate drepturile..asta e..ghinion..conform legii. E nasol si e si bine. Depinde de starea de spirit a fiecaruia. Ps: cand vine vorba de chestii de genul, vezi americanii care isi permit avocat la 2 dimineata. Atunci sa vezi la noi futere dintre civili si politisti.dar fiind ca ultimii sunt jumate analfabeti DAR cu insigna.