| rLdw0w a întrebat:

Salutare. Am un prieten care are permis de categoria AM, adica doar de scuter, e permis de Austria. Azi s-a dus la traseu si cand s-a urcat la volan examinatorul i-a zis ca nu poate da traseul din cauza ca are permisul de Austria, si ca trebuie sa il schimbe in permis romanesc. Ce lege mai e si asta? Ma poate ajuta cineva cu niste informatii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nici o legatura un permis pentru categoria AM cu examinarea pentru categoria B, daca ar fi avut nu l-ar fi primit la proba teoretica.
Exista un act normativ cu preschimbarea permisului strain in permis romanesc, respectiv Ordinul MAI nr.163/2011, dar aceasta nu are legatura cu examinarea pentru obtinerea unei alte categorii.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca are deja permis (valabil in tot UE), de ce a mai mers la traseu?

| rLdw0w explică (pentru Bula):

Pentru ca are permis doar pentru categoria AM, voia sa dea in Romania pentru cat B, am uitat sa precizez asta, scuzele mele.

| Bula a răspuns (pentru rLdw0w):

Pentru a da examen de treapta superioara, intai trebuie sa fie recunoscut cel anterior (echivalare).
Este valabil si la scoli, facultate, dar si la scoala de soferi si multe alte locuri (nu numai in Romania).

| Raducons a răspuns:

Se intelege ca a vrut sa dea examenul pentru masina si examinatorul slab informat l-a refuzat.Nu are nicio legatura, Trebuia sa dea examenul, si se facea actualizarea.Sunt slabi examinatorii astia, nu stiu ce oameni sunt.Asta este, am vazut si mai rau de asa.