| Lukasz a întrebat:

Salutare!
Cat trebuie sa fie rata de incidenta pentru a putea merge toata lumea la scoala? Stiu ca doar in scenariul verde merg toti, dar cand este acel scenariu? Sub 1 la mia de locuitori sau sub 1.5 la mia de locuitori? Pe multe surse am vazut ca sub 1 la mia de loc, dar pe altele e vorba de sub 1.5.
Daca in localitatea mea rata e de 1.48 se merge?

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

X < 1‰ - verde - merg toti
x < 3 ‰ - galben (cazul tau) - merg cei de gradinita, cei din clasele primare, si cei din anii terminali 8 / 12 / 13
x < 6 ‰ - merg cei de gradinita si cei din clasele primare
x > 6‰ - localitatea se carantineaza

* x este incidenta
* cei ce se incadreaza in acele conditii ale ministerului raman doar online