| umbra142 a întrebat:

Salutare, ce se va întâmpla cu frontiera pe verde cu Bulgaria dacă o sa intram în schengen?
Dacă vămile o sa dispară, asa o sa dispară și sectoarele pe verde? N o sa mai fie polițiști de frontiera pe sectoare?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politisti de frontiera o sa fie ca si pana acum, doar ca n-o sa fie aceleasi controale in punctele de frontiera.

| mihai69 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Între țările din acordul Schengen nu sunt controale vamale / de frontieră.
Doar spre granițele externe vor mai fi.

| umbra142 explică (pentru mihai69):

Pe mine ma interesează doar dacă o sa mai lucreze polițiști pe fâșii, sectoarele de verde cu Bulgaria, sau ce o sa se întâmple cu ei

| mihai69 a răspuns (pentru umbra142):

Ce înțelegi prin "sector de verde"?
Oricum, polițiștii de frontieră vor fi redistribuiți pe granițele externe.

| umbra142 explică (pentru mihai69):

Asta zic. oricum nu cred ca o sa vrea nimeni din sud sa plece la Moldovalaughing demisii grămadă o sa fie