| carlito8379 a întrebat:

Salutare, curând o să împlinesc 18 ani și trebuie să imi fac buletinul, situația este mai delicată deoarece mama mea nu dispune decât de drept de folosință, mătușa mea fiind proprietara. Am citit pe net și în spațiu locativ cică doar rudele de gradul 1, fii, fiice pot fi trecuți, exista vreo modalitate prin care imi pot face buletinul pe adresa respectivă? Vreau să plec din țară imediat după eliberarea buletinului.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca exista, du-te la SPCLEP de care apartii, impreuna cu matusa ta si aceasta va declara ca te ia in spatiu. Matusa ta trebuie sa aiba asupra sa cartea de identitate si actul de proprietate a locuintei iar tu trebuie sa ai certificatul de nastere si actuala carte de identitate.

| mgtow a răspuns:

Rogi pe matusa sa te ia in spatiu caz rezolvat.

| carlito8379 explică (pentru mgtow):

Bun, rog să mă ia, de ce documente e necesar sau cum se procedează?

| mgtow a răspuns (pentru carlito8379):

Nu trebuie sa iti faci griji, ea stie ce are de luat. Tu sa ai certificatul de nastere si sa mergi insotit de ea la biroul de eliberari buletine. Si buletinu vechi obtinut la 14 ani nul uita

| darrio2007 a răspuns:

Dar la 14 ani nu ti-ai facut buletin? Matusa te poate lua in spatiu daca are act de proprietate asupra casei.

| ibaal a răspuns:

Te ia matusa ta in spatiu. O rogi sa mearga cu tine, sa ia actul de proprietate al casei, buletinul ei, certificatul tau de nastere si la politie completati cererea tip ce-o luati de acolo. Usor!

| Stropdeploaie a răspuns:

Pai abia acum iti faci tu biletinul?laughing)