| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, daca parintii mei sunt divortati, iar pana in prezent am fost crescut si sunt in custodia deplina a mamei. Care este dreptul meu la mostenire cand vine vorba de tata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai aceleasi drepturi la mostenire dupa tatal tau ca orice alti copii ai acestuia, daca ar exista la data decesului lui.
Partea de mostenire a copiilor este egala, respectiv se imparte la numarul de copii care exista la data decesului tatalui.

1 răspuns:
| FreddieM a răspuns:

Același zic eu. Dar Ioandelasal știe mai bine.
Cheers