| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Este interzis să ai la tine un spray cu piper? Voi îl aveți asupra voastră când mergeți singuri pe strada, mai ales noapte? M-as simți mai in siguranță dacă as avea unul. Eram pe strada ieri și am fost agresata verbal și fizic de un bărbat care era nemulțumit că l-as fi împins când am trecut pe langa el. Nu mi s-a mai întâmplat să fiu lovită până acum. Am mers la poliție, am făcut plângere, doar că mi-au spus că pentru atâta lucru doar va primi amenda. Nu am rani grave, însă se putea întâmpla orice. Ce e cel mai grav este faptul că mi-au spus că sigur am făcut eu ceva care l-a provocat, deși eu doar mergeam și mă trezesc că urla unul la mine și vine să mă lovească.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este interzis in toate locurile dar este interzis sa-l porti in anumite locuri sau la anumite evenimente sau sa-l folosesti fara drept.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Erin28 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc de explicație!
Eu vreau doar un spray, chiar daca nu voi ajunge sa îl folosesc, măcar m-aș simți mai protejată. Mai ales daca vin seara acasă. Nu cred că e posibil sa evit in totalitate aceste situații, desi stau deoparte, nu ies in evidenta. Și m-am îngrozit când am văzut cazul acelui fost sportiv, parca fost campion la box, ucis în stradă pentru că a atins oglinda de la mașină unuia. Nu înțeleg cum au ajuns oamenii atât de agresivi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A cautat sămânță de scandal. Era nervos si incerca să-și verse pe cine putea, frustrările. Ia-ți spray cu piper, KO. Nu te perechezitionează nimeni pe stradă. Il folosesti doar pentru autoapărare, cum a fost situatia descrisă mai sus.
Totuși, puteai folosi piciorul si să-l fi lovit cu putere, unde trebuia.

Amenda e cca. 500 de lei, pentru agresor. Ai solicitat politiei să cerceteze inregistrarile video din zonă, cu ziua/ ora, in care a avut loc agresiunea? Altfel, cui i se întocmește amenda?!
In mod normal, agresorul primeste amendă, dar tu poți continua actiunea, dacă vrei să-l dai in judecată. Dacă e vorba de vătămări corporale grave (urme vizibile pe corp, in urma agresiunii fizice), poți obtine ușor certificatul medico-legal, îi deschizi proces penal și soliciti despagubiri materiale si morale- aici, trebuie să vorbesti cu un avocat, dar totul implică muncă, timp si bani cheltuiti, ani in șir, de aceea unii isi fac dreptate singuri, fără a mai solicita ajutorul politiei).

Dacă nu vrei să te complici și esti o fire pașnică, ia-ți sprayul acela cu piper, numit KO. E foarte bun. Există și spray-uri paralizante, dar risti să-l omori naibii, dacă i-l pulverizezi in față, de la o distanță prea mică.
Da, am observat si eu, oamenii sunt din ce in ce mai agresivi. Sper că ăștia să nu fie insurați. happy

| Erin28 explică (pentru floresdemayo):

Da, legat de înregistrări, polițiștii l-au preluat, după ce le-am spus zona in care s-a întâmplat.
Mă gândeam să iau și niște cursuri de autoapărare, pentru că, sinceră să fiu, am ajuns să mă tem sa merg singura pe strada. Când merg pe la verișorii mei în vizită, am tren după- amiază, și ajung pe la 22 seara, sa merg singura pe strada noaptea a devenit ceva de care mă tem cu adevărat și mai mult acum. Și ce nu înțeleg este agresivitatea stârnită de orice gest pe care îl fac trecători.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru floresdemayo):

"Da, am observat si eu, oamenii sunt din ce in ce mai agresivi. Sper că ăștia să nu fie insurați."
Adică dacă nu sunt însurați nu au pe cine bate, agresa, sau cum? Violența naște violență și nu vei rezolva nimic.Normal ar fi, cel puțin așa consider eu să încerci să te autocontrolezi indiferent de situație.Se întâmplă în viață tot felul de faze când oricât de calm ai fi te aduc la limita răbdării.Cei obișnuiți să fie agresivi fizic sau verbal nu se schimbă fiindcă noi ceilalți fie unii îi tolerează și cred că poate de mâine va fi alt om, fie devin și ei pe parcurs violenți și le răspunde cu aceeași monedă, fie de teamă îndură. Depinde de situație însă cel mai bine e să-i eviți pe acești oameni.E drept nu există un tipar care să-ți indice că persoana respectivă are sau nu tendințe de nervozitate exagerată. Aparențele chiar înșală și cei puși pe rele se bazează pe faptul că ceilalți nu îi vor bănui mai ales dacă agresorul are o anume funcție, poziție în societate.Ce zici de situația asta, chiar trebuia să-i întoarcă "favorul"?
https://youtu.be/QD_IK4HUBWQ

| floresdemayo a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Da, exact. Merită să sfârșească singuri.

chiar dacă agresorul e fie bărbat, fie femeie.

| trophin a răspuns:

Nu e interzis. Folosit în cazuri extreme.

| Erin28 explică (pentru trophin):

Mulțumesc de răspuns!
Nu am pățit niciodată așa ceva. Chiar m-am speriat, iar polițiștii au spus că era vina mea, că eu l-am provocat pe tip. Daca erau mai mulți, cum au mai fost cazuri, nu știu ce mă facem. Și eram in plină stradă.

| StripperRaoul a răspuns:

Nu e interzis. ia ti un spray dela ii vreo 25 de lei da nu lua N.A.TO sunt flacoanele alea cat o palma putin mai mici ca sa ai jetul mai mare la el fata de alea mai mici. ca mai sunt si asa cat in deget de mici si alea trebuie sa stai mai aproape de individ. ia ti linistita il agiti 3 sec si il bagi in fața nu pateste nimic doar il pișca si stranuta de il calca lacrimeaza non stop ca nu vede numa asa cate o secunda vezi ca scrie pe spray CS is negre cu galben.