| Leon a întrebat:

In 2007 am facut adeziune la un partid.
As vrea sa stiu daca trebuie sa depun o cerere de retragere sau cum trebuie sa procedez ca sa fiu 'curat' dpdv politic.
E o chestie de principiu, mi-e scarba de ceea ce se intampla in politica, nu am fost deloc activ in cadrul acelui partid, doar intr-o comisie electorala si o singura data la impartit pliante.
Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procedezi cum scrie in statutul partidului, de obicei trebuie sa faci o cerere de retragere.

| onasis1961 a răspuns:

Depui o cerere de retragere din partid iar dacă aceasta este refuzată se poate depune demisia din acel partid.

| Leon explică (pentru onasis1961):

Iar daca, sa zicem prin absurd, vreau sa migrez la un alt partid, ce ar fi trebuit sa fac?

| onasis1961 a răspuns (pentru Leon):

Acelaşi lucru! După care te înscrii în alt partid.