| XD_Dănuț_1998_ldkX a întrebat:

În urmă cu o săptămână am semnat un contract pe perioadă determinată de 3 luni. Urăsc locul și mediul în care lucrez, iar acesta este primul meu job. Cum îmi pot da demisia legal fără a avea probleme? Menționez că angajatorul nu mi-a lăsat o copie a contractului, dar mâine o să încerc să fac rost de ea.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti in perioada de proba poti sa-ti dai demisia cu o simpla notificare, fara nici o motivare si intra in vigoare cu data depunerii la registratura firmei.
Daca nu esti in perioada de proba la fel se depune demisia doar ca va trebui sa respecti perioada de preaviz, prevazuta in contractul individual de munca, daca angajatorul o cere. Daca nu o respecti CIM iti va fi desfacut pe motive disciplinare, respectiv pe motiv de absente nemotivate.

| christall a răspuns:

Poti oricand sa scrii o demisie. Exemple vezi pe net. Este posibil sa trebuiasca sa faci un previz de 2 saptamani ( o perioada in care trebuie sa lucrezi si sa-i dai angajatorului timp sa gaseasca pe altcineva).

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru christall):

Poate fi pana la 20 de zile lucratoare, depinde cum este prevazut in contract.
Pentru o angajare de 3 luni, perioaa de proba este de 5 zile lucratoare.