| dj0c0ol a întrebat:

Salutare internatiune vreau sa-mi cumpar o masina mai exact un ford ca am gasit-o la un pret destul de bun insa cand am vb cu detinatorul masinii mi-a zis ca el nu are act de vanzare cumparare pe numele lui ci pe numele fostului proprietar in teorie. Acum intrebarea e daca eu ma decid sa o cumpar cum pot proceda sa fac act de vanzare cu proprietarul in acte sau daca doamne fereste imi ia talonul cum de persoana respectiva? Mentionez ca nu ma prea pricep la chestiile cu acte de masina. Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi in legalitate trebuie sa inchei contractul cu proprietarul din acte al masinii, nimeni nu poate vinde legal daca nu este proprietar.
Fii atent sa-ti prezinte adeverinta de la ANAF, din aceasta vezi daca va trebui sa platesti sau nu timbrul de mediu.