| AdiMihai25 a întrebat:

Salutare,
La încheierea unui contract de munca (preaviz 1 luna) ce salariu vom lua, cel normal sau mai mult recalculat si cu cele 2 saptamani oprite la începutul angajării?
Iar la 4 luni lucrate (fara CONCEDIU luat)?
Funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul pe care il primesti, de la inceputul muncii, este cel prevazut in contractul individual de munca, nu se retine nimic din salariu cu exceptia contributiilor la fondurile speciale (CAS si CASS) si impozitul pe salariu.
La fel si dupa o perioada lucrata, daca intre timp nu ti-a fost marit.

| Violleta2022 a răspuns:

Salariul este cel afisat in oferta de munca, sau cel care il negociezi cu compania.
Nu am inteles la ce te referi cand spui salariu recalculat cu cele 2 saptamani oprite.
Dupa 4 luni lucrate nu se deau zile de concediu si nici nu se platesc, decat daca iti dai demisia.