| rayes a întrebat:

Salutare,

Mă numesc Alex și o nedumerire, anul trecut am cumpărat o mașină, domiciliul actual îl am în București la adresa părinților, dar de ceva timp m-am însurat și mutat in Oradea, din alte motive personale nu am făcut mutația cu buletinul, unde stau in Oradea am achiziționat o casa pe numele meu, întrebarea este:
As putea sa îmi fac viza de flotant pe adresa mea din Oradea și să înscriu mașina acolo fără să schimb buletinul? Casa fiind proprietate personala?
Sau cine ar putea să mă îndrume mai exact?
Va mulțumesc

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inmatricularea masinii se poate face atat la domiciliul inscris in CI, cat si la resedinta (unde ai flotant).
Problema este ca nu poti obtine viza de resedinta daca esti proprietar al locuintei, va trebui sa-ti preschimbi cartea de identitate si apoi certificatul de inmatriculare.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu cred că e proprietar ci acolo am înțeles că stă la sotie gen la socri

| Ioandelasal a răspuns (pentru RxTx):

Scrie foarte clar: "unde stau in Oradea am achiziționat o casa pe numele meu", deci este proprietar.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuze sunt mai chior

| rayes explică (pentru RxTx):

Salut sunt proprietar și acolo, nu stau la sotie sau socrii

| mihai69 a răspuns:

Mașina o înscrii unde ai adresa de reședință, nu temporară (flotant); trebuie să îți schimbi c.i.

| m07constantine a răspuns (pentru mihai69):

Asa e. iti trebuie adresa de resedinta. sau poti inscrie masina pe numele sotiei, chiar daca nu are permis. stiu si facut din proprie experienta

| RxTx a răspuns:

Da se poate sa faci și flotant

| IonutP22 a răspuns:

Daca ar fi stat la sotie sau socrii, ar fi scris ca s-a maritat. Dar a scris clar baiatul ca s-a insurat. happy