| Georgiana_Nicoleta_1996 a întrebat:

Salutare, ma numesc Dan si vreau sa stiu ceva, părinții tatălui meu au decedat iar tata mai are un frate, ca mostenire au o casa cu teren si vro' 2 terenuri, tata nu stie exact ce si cum, e mai in vârsta, totusi întrebarea mea este: Cum se cheamă cei care împart " nu la notar" ca nu e de acord celalalt frate, care vrea mai mult asa ca vrea 50-50 exact, si daca aveti ceva, de contatct si care ar fii tariful

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procedura succesorala trebuie facuta la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului. In cazul expus fiecare frate va mosteni cate jumatate din averea parintilor, stabilita in cote-parti.
Dupa ce se dezbate procedura succesorala se va putea face partajul, daca fratii se inteleg asupra bunurilor care sa revina fiecaruia si astfel fiecare va inscrie bunul numai pe numele sau, bunurile imobile (terenuri si constructii) se inscriu in cartea funciara si fiecare va fi proprietar exclusiv asupre bunurilor inscrise pe numele sau.
Daca fratii nu pot cadea de acord, atat la procedura succesorala, cat si la partaj, se poate apela la instanta de judecata.
Cel mai bine este sa se inteleaga in toate, vor cheltui mult mai putini bani, nu vor pierde timpul si nu va exista raca intre ei.

| maradona10 a răspuns:

Daca nu se poate la notar pe cale amiabila, tatal tau trebuie sa-l cheme in instanta pe fratele lui sa se dezbata mostenirea

| Georgiana_Nicoleta_1996 explică:

Nu cred ca m-am exprimat cum trebuie, eu vreau un evaluator care sa zica el "atât este: Atât iei tu, atât tu, spre ex este o casa, 3 camere tu 3 camere tu tu iei camerele astea tu astea...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Georgiana_Nicoleta_1996):

Asa cum ti-am spus, este bine ca fratii sa se inteleaga, pentru asta nu este nevoie de evaluator, dar pot angaja unul, doar ca o sa cheltuiasca o gramada de bani, evaluatorii nu sunt ieftini.
In general partajul se face pe cale amiabila, de evaluare este nevoie doar daca se ajunge la judecata.