| RiciXR9 a întrebat:

Pe voi va macină reclamele astea cu tot felul medicamente? Adica de la un timp bagă reclame cu medicamente de iti mănâncă ficatii. Sa mai zic de Melodia aia enervantă "pentru o inimă sănătoasă" e din ce in ce mai antipatică, oare CNA-ul nu sesizează pentru asa ceva? Ne obligă să luăm medicamente după ureche? Ca e din ce in ce mai manipulator toata șarada asta. Există o explicație pentru toate astea?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se face reclamă doar la cele care se pot lua fără prescripție medicală, so...

| PainTech a răspuns:

1. Nu mai ma uit la TV prea mult, cu atat mai putin pe posturi romanesti.
2. La majoritatea medicamentelor apare undeva pe ecran, cu un font de 5 pixeli "a se lua doar la prescriptia medicului" sau ceva de genul acesta. Nu cred ca are ce sa le faca CNA-ul.

| WhiteLife a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa iei medicamentele dupa ureche happy e alegerea ta daca le iei, daca te uiti la TV, daca mergi la farmacie. Personal nu am TV de mai bine de 10 ani si nu i-am dus lipsa.

| Alyra a răspuns:

Bună.
Pe mine mă enervează lumea care recomandă medicamente în general.
Nu iau niciodată medicamente aiurea. Nici dacă sunt răcită sau mă doare ceva. Trece singură în câteva zile. laughing
Doar dacă ajung cumva la doctor și îmi prescrie acesta ceva. Altfel nu iau nimic.
Nu știu dacă există o explicație, dar sunt de acord că reclamele la medicamente nu prea își au rostul.
O zi bună!

| Flavianadx a răspuns:

Cred ca explicatia e ca vor bani

| Pati2500c a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa iei medicamentele respective, e alegerea ta. Pana la urma oamenii isi fac reclama. Si medicamentele alea de obicei sunt un fel de vitamine nu te afecteaza nu te omoara. Si acum ce om normal se duce si isi ia toate pastilele vazute la tv fara sa isi consulte medicul

| Pantagruel a răspuns:

Da. Industria pharma care e mana in mana cu industria alimentara. Mananci prost, ajungi la 50 de ani cu organele "Vai mama lor" si dupa aia esti nevoit sa te indopi cu pastile.