| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Pentru obtinerea permisului auto categoria B se poate incepe scoala cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani? Daca da, procesul e normal? Banuiesc ca trebuie sa fiu insotit de un parinte.
Cine stie sa imi explice putin cum sta treaba, as aprecia foarte mult :3

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pentru orice categorie, inclusiv pentru categoria B, scoala de conducere se poate incepe cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute pentru respectiva categorie, pentru categoria B de la 17 ani si 9 luni. Nu trebuie sa fii insotit de nici un parinte. Este nevoie de declaratia ambilor parinti numai pentru sustinerea examinarii pentru categoriile AM, A1 sau B1, care se poate sustine de la 16 ani. Examinarea pentru categoria B se poate sustine abia dupa 18 ani, asa ca n-ai nevoie nici de declaratia parintilor.

| Anuket a răspuns (pentru Ioandelasal):

Fiind minor e necesară semnătura unui părinte când începe școala.

| Vio199 a răspuns:

Desigur. Iti alegi scoala de soferi pe care o doresti, si o consideri tu ca ar avea cea mai mare rata de absolventi. Mergi cu un parinte, te inscrii si acolo o sa-ti spuna cand incep cursurile. In functie de fiecare scoala probabil sa ai nevoie de un caiet si un pix sa iti iei notite. Pur si simplu invatati din carte, si la finalul fiecarei ore faceti chestionare. Cand ajungi la performanta de a face chestionare cu punctaj maxim, profesorul te lasa sa mergi sa dai "sala". Dar daca ai spus ca o sa incepi cu 3 luni inainte, e perfect, ai suficient timp sa inveti lejer si sa iei din prima "sala". Orele de condus se fac in acelasi timp cu orele de clasa. Ai un prof ce te invata in clasa si ai un prof de condus (instructor) si cu fiecare ai anumite ore in anumite zile. Cel mai bine e sa mergi de dimineata la condus (intre 8-12 dimineata), la orele de varf o sa fie un cosmar sa conduci bara la bara.
SFAT: Eu am avut sansa de a-mi alege instructorul, din lipsa de inspiratie am ales un tip tanar, amuzant si de gasca, care intr-un final ajungea sa isi bage mana printre mainile mele doar sa claxoneze ceva fete de pe trotuar, sa strige dupa ele si sa ma sperie in timp ce conduceam... alege-ti un instructor calm, linistit cu multa rabdare.

| BoBoAlin a răspuns:

Salut, sunt șofer de 3 lunii de zile, nu pot vorbi in locul celor experimentați dar imi pot spune sfatul de incepător. Poți incepe a te inscrie la școala de șoferi de la vârsta de 17 ani și 9 lunii, nu este nimic ieșit din comun sau anormal.Vei incepe ușor ușor să faci analizele pentru școală și actele și tot ce trebuie după care vei incepe să o mică pretestare inainte de a te suii la volan. Sfatul meu este să altegi un instructor mai invarstă dar să aibă multă răbdare cu tine, pană la urmă asta contează cel mai mult.Succeswinking

| nuivoiesăspun a răspuns:

Bună! Și eu am început școala de șoferi la 17 ani și 9 luni.
Nu-ți trebuie un adult, e procesul normal. Te duci și-ți scoți documentele necesare, nu trebuie să vină un părinte cu tine. Găsești tot ce-ți trebuie pe net, site-ul școlii de șoferi, sau te poți prezenta la ei, întrebi acolo ce-ți trebuie și sigur doamnele de la secretariat de acolo îți vor spune și te vor îndruma.