| Dragosdoar a întrebat:

Salutare. Poate intrebarea mea pare prosteasca, dar de ce sunt legile impotriva detinerii de armelor de foc atat de aspre in Romania? Eu inteleg ca nici ca in America nu e chiar bine sa fie, dar cand societatea va descinde in haos si in anarhie cu ce ne vom apara? Eu sunt de parere ca unui om ii este greu sa raspunda cu un cutit la cutit. Cand iti intra un grup de 5-6 indivizi in curte si incepe sa-ti loveasca si usa ce te faci?
Mie sincer mi se pare cam abuziv legea armelor in Romania, de fapt peste tot in Europa parca sa doreste sa fim un popor dezarmat.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Deci tu spui ca iti trebuie arma pentru ca altfel nu te poti apara daca iti intra 5-6 indivizi in curte.

Buun... Haide sa analizam putin acest argument:

Sa presupunem ca s-ar relaxa regimul armelor. In cazul asta, cine crezi ca ar fi primii care ar profita de aceasta relaxare? Nu cumva ar fi tocmai aia care se ocupa cu intratul peste oameni in casa?

Deci, la ce-ti va folosi o arma, daca si aia cinci-sase care intra peste tine au la randul lor arme? Crezi ca esti John Rambo?

Sau crezi ca tu vei fi singurul destept cu arma, iar aia te vor ataca cu pliciuri de muste?

38 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Foarte multa prostie si prostime! Nu stie unul de altul, n legi in fiecare stat pana si la divorturi, nu e o unitate, nu e un centru de control la o adica nu stie stanga ce face dreapta, trebuie facut ceva, aia vor, ceilalti nu vor si deci nu se face, e haos.
Companiile de telefonie mobila, sunt varza acolo am auzit, incompatibilitati, etc. Colo e legalizata iarba, colo nu, colo e pedeapsa cu moartea, colo nu, de parca crima nu e tot crima.

Sanatatea e praf, n-ai bani, mori cu zile, sunt cam 3000 de companii de asigurari si toate practica cam acelasi pret si aceleasi idiotenii "asig nu acopera asta, asta asta". Invatamantu n-ai bani, nu inveti. Nimic pentru omul de rand.

Dar le da arme sa-si vanda ei armele sub pretext de aparare, de parca cand vine unu sa te taie, tu esti pe faza.
Asa da, sunt de acord cu legalizarea dar sa fie pe bune, pe corecte, sa ajute la aparare pe bune.
Aia nici nu intra in case, nu se incurca pentru un TV si un laptop.
Daca e confruntare directa da, merge sa scoti arma.
Adica daca vezi ca intra sa te violeze sau altele.

| OldSoul a răspuns:

La ce saracie si foame e in Romania...
Da-le oamenilor arme la o simpla semnatura si o sa aflii cum sta treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru OldSoul):

Cam ai dreptate, dar nu stiu daca iti place cazi la puscarie 15-20 ani unde ti se taie cablu la ora 21 sau 22, stai cu 3-4 insi in camera sa le suporti sforaiturile, mirosi basinile, transpiratia, apa calda odata pe saptamana, mancare ce-ti dau ei daca nu ai bani sa iei la dublu pret de la magazinul de acolo, suporti misto si batjocura celorlalti, te mai ia si la bataie pe interval de nu te vezi in timp ce gardienii se fac ca nu vad.

Si sa stai 23 ore in celula aia mica pe zi cu cei 2-3, nici la munca nu ai voie cand ai condamnari mari. Sa vedem daca tragi asa aiurea.
Nu tu telefon, nu tu internet, nu tu calculator nu tu nimic ca lumea.
Daca la ora 23, 30 nu ai somn, stai ca prostu in pat si atat, nu ai TV nu ai nimic, stingerea, de, nu am inteles de ce se taie cablu la ora 22 insa.
Culmea, in majoritatea cazurilor, crimele nu le fac aia tupeistii, smecherii, le fac aia timizi, pampalaii, ailalti au condamnari mai mici pentru altele mai slabe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Avea profesoara mea de matematică din liceu o vorbă care se potriveşte ultimei fraze din răspunsul tău: "Fereşte-te de îndrăzneala timidului".winking

| EntertainYou a răspuns:

Doamne, eu am probleme sa ridic o drona la marginea orasului si tu vrei deja arme de foc, cand astia clasifica niste jucarii de 300-400 gr la aeronave civile.
Ce crezi ca poti vedea de la legislatia din Romania?

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
America, inca de la fondarea ei, a avut doar regimuri democratice, iar la ei proprietatea e sfanta. Ai incalcat-o, s-ar putea sa te trezesti cu niscaiva grame de plumb prin tine, care sa iti dea intoxicatie mortala sau mai putin letala.
Vezi ca si acolo mai apar nebuni care trag in stanga si in dreapta cu pistolul, cu pusca. Artisti au fost rapusi de gloante, adolescenti nevinovati. Ai vrea sa fie si la noi legea junglei ca la ei? Ei au si o legislatie care permite folosirea armei.
Romania a fost apropae 50 ani sub comunism, si regimul armelor si munitiilor a fost foarte strict tinut sub supraveghere.
Acum, poti obtine permis de port arma, daca intrunesti conditiile necesare.
Daca ai nevoie de ajutor, chemi Politia. Daca poti obtine un permis port-arma.
Nu se vrea sa fie o lege a junglei, unde fiecare isi face dreptate singur. Se vrea ca legea sa domneasca, nu pistolul si glontul.

| Mosotti a răspuns (pentru Octavian81):

"Daca ai nevoie de ajutor, chemi Politia", pana vine politia esti kaput uneori, si degeaba mai vine politia.
Trebuie ca fiecare sa se apere daca se necesita, nu sa-si faca dreptate, e o mare diferenta. Daca a furat si auzi dupa aia, nu iti faci dreptate, face legea, dar daca incearca sa fure sau sa te agreseze e altceva, acolo e autoaparare, deci separa-le.

Totusi as vrea sa fie legalizat arma cu gloante de cauciuc macar fara permis, ca ajunge pentru autoaparare, si chiar nu am inteles de ce si in SUA nu e la fel. De ce e nevoie de gloante de razboi, nu stiu, de ce e nevoie de arme mai grele nu stiu.
Insa inregistrate cu serie, adresa si toate datele, nu asa aiurea fara sa stii cine a cumparat.

Aia cu proprietatea e pentru bogati, sa nu cumva sa vina cineva sa le ia averile facute pe spatele altora, nu ca se gandeau ei la amaratii care au si ei un ap acolo, mai ales ca majoritatea nu au, stau cu chirie, deci ce proprietate?
Acolo in SUA e pentru smecherii care fabrica armele, sa vanda, asta e motivul si multi nu s-au prins.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si e simplu de ce, ca aia timizi, pampalai, slabi fizic, nu au curajul si nici capacitatea sa fie tari in gura, sa bata, sa rezolve altfel problema la o adica fie pe drept fie abuziv, asa ca fac ce pot sa faca si ei, trag cu pistolu, baga cutitul, ori fac asa, ori nu mai fac nimic. Cel mai bine e sa se abtina, ca-si distrug vietile pentru ceva de moment, sau daca-s atacati mai bine sa o ia la fuga si atat, aia e.