| Komarov a întrebat:

Salutare, sunt clasa a XI-a, si sunt pe profil real, si as dori sa ma transfer cam pe ultima suta de metri la liceu cu profil uman respectiv filologie, liceul la care vreau sa ma transfer ma accepta, insa liceul la care sunt momentan nu mi-ar aproba transferul pe motiv de numar putin de elevi? Au posibilitatea sa ma tina cu forta? Adica sa nu-mi deie drumul pur si simplu sa plec la alt liceu? Daca exista vreo cale prin care sa combat decizia liceului meu, va rog sa ma ajutati cu un raspuns dau funda happy big grin celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Nu vreau funda, voiam sa te ajut, regret ca am intarziat cu raspunsul
pai este extras din legeaa educatiei ce ti-am pus eu mai sus.
http://www.hotnews.ro/......a-alta.htm

6 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Nu, scoala din cae pleci e obligata sa-ti dea avizul de transfer (semnaatura directorului este consultativa doar)
nu ai nevoie decat de :
- acceptul scolii ( destinatzie)
- media ta sa fie > decat media ultimului din clasa respectiva
- trans fa se faca in conditiile legii : clasa cu maxim 30 de elevi
- vei da diferente obligatoriu la schimbarea profilului
nu vad cum te accepta legal acum p final de an, doar daca ceri transfer cf art 33 (lit e parca) adica transfer special in interesul elevului.

| Komarov explică (pentru Ara997):

Pai, eu ma transfer pe vara, nu in timpul semestrului, eu clasa a XII-A vreau s-o fac la profil uman, liceul la care vreau sa ma transfer ma acccepta, dar din ce am inteles ca nu mi-ar da drumul sa plec de la liceul la care sunt din cauza, numarului putin de elevi

| Ara997 a răspuns (pentru Komarov):

Atunci conditiitiile sunt :
-ultima medie,
clasa in care te transferi sa nu depeseasca 30,
dai diferente. la nivel de manual.
daca fac circ la secretariat nu este legal. e treaba lor ca au copiii putini. le spui discret ca legea iti permite si ca. exista inspectorat scolar

| Komarov explică (pentru Ara997):

Consideri ca ma poti ajuta cu un paragraf articol care specifica asta ca sa-l pot trage la xerox? iti dau funda oricum

| Ara997 a răspuns (pentru Komarov):

Nu vreau funda, voiam sa te ajut, regret ca am intarziat cu raspunsul
pai este extras din legeaa educatiei ce ti-am pus eu mai sus.
http://www.hotnews.ro/......a-alta.htm

| Ara997 a răspuns:

P.s.
cel liceul tau poate face sesizare la inspectorat ca transf nu ele legal dar nu poate impiedica acest transfer
. daca te transf in limitele legii adica respectand conditiile pe care ti le-am imshirat, atunci liceu. tau nu are absolut niciun cuvant de zis.

| Ara997 a răspuns:

Vezi unde te incadrezi, pentru transfer in timpul anului scolar :

"Transferul elevilor în timpul semestrelor se poate efectua, în mod excepțional, în următoarele situații:

a)la schimbarea domiciliului părinților într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului București;
b)în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcția de sănătate publică;
c)de la clasele de învățământ liceal la clasele de învățământ profesional;
d)la/de la învățământul de artă, sportiv și militar;
e)de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f)în alte situații excepționale, cu aprobarea consiliului de administrație al inspectoratului școlar.

Gemenii, tripleții etc. se pot transfera în clasa celui cu media mai mare sau invers, la cererea părintelui, tutorelui sau susținătorului legal sau la cererea elevilor dacă aceștia sunt majori, cu aprobarea directorului unității de învățământ.
"
sau pentru transfer intersemestrial adica vacanta fie vara fie iarna:
"
Elevii din învățământul liceal, din învățământul profesional și din învățământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învățământ, cu respectarea următoarelor condiții:
a)în cadrul învățământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puțin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situații medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învățământului liceal pot fi transferați și în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale județene/a municipiului București, cu respectarea condiției de medie, menționate anterior;
b)în cadrul învățământului liceal, elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puțin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul; excepțiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de administrație;
c)în cadrul învățământului profesional cu durata de 3 ani, elevii de la clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puțin egală cu media ultimului admis la calificarea profesională la care se solicită transferul; în situații medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învățământului profesional cu durata de 3 ani pot fi transferați și în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale județene/a municipiului București, cu respectarea condiției de medie, menționate anterior;
d)în cadrul învățământului profesional cu durata de 3 ani, elevii din clasele a X-a și a XI-a se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puțin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepțiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de administrație;
e)elevii din clasele a IX-a, a X-a și a XI-a din învățământul liceal se pot transfera în aceeași clasă în învățământul profesional cu durata de 3 ani după susținerea examenelor de diferență, în limita efectivului de 30 de elevi de clasă și în baza criteriilor prevăzute de Regulamentul de organizare și funcționare al unității de învățământ la care se solicită transferul.
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învățământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învățământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul și specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a și a XI-a din învățământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învățământul liceal, cu respectarea condiției de medie a clasei la care solicită transferul și după promovarea examenelor de diferență."