| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, am cateva intrebari la care as dori un raspuns daca se poate.
Deci, un prieten de-al unui fost-prieten m-a amenintat ca pune fostul prieten persoane sa ma bata si ca nu o sa scap iar dupa m-a amenintat ca-mi face DOX adica un document in care imi pune toate informatiile inclusiv adresa, numarul de telefon, poze cu mine etc...)

Eu, ii stiu doar un singur nume (nu este numele de familie) si numar de telefon.
Acum, intrebarile sunt:

1. Cum as putea sa-i fac plangere corect?
2. Se poate ca minorul sub 14 ani sa faca asta?
3. Este doxingul in Romania legal?

Astept raspuns, multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Syrten a răspuns:

Poți face plângere pentru amenințare, alături de un părinte. De obicei procedura e simplă, declari ce s-a întâmplat și care e cauza acestei probleme și eventual dai câteva informații despre pers. respectiva. Incearca sa fii deschis/a cu parintii tai si explica-le situatia, o sa te ajute mai mult decat iti imaginezi. Totodata nu te agita pentru ca cel mai probabil sunt doar niste amenintari copilaresti, o sa se rezolve daca stai si discuti cu cei apropiati.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Ti am raspuns intrebarii anterioare si am zis sa arunc o privire peste intrebarile tale doar de curiozitate. S ar putea ca acesta sa fie de fapt motivul depresiei tale sau sa ti o fi cauzat? Un stres intens poate duce la depresie... Ce s-a intamplat pana la urma, totul a fost ok?

| L213A a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, multumesc de raspunsuri si da a fost totul ok. Motivul pentru care se intampla asta e pentru ca acei 2 prieteni erau foarte importanti pentru mine si acum nu-i mai am fara sa fi facut nimic.

| anonim_4396 explică (pentru L213A):

Buna.
Nu numi aceste persoane PRIETENI!
Prietenii adevarati nu ar fi in stare NICIODATA sa te ameninte cu asa ceva!
Prietenii adevarati nu se injunghie pe la spate unii pe altii! si nici nu se ameninta unii pe altii!
Nu ai pierdut doi prieteni de fapt nu i ai avut niciodata!
Consoleaza te cu gandul ca ai scapat de doi lupi deghizati in blana de oaie si nu sta singura fa ti alti prieteni, asa vei trece peste orice depresie!
In viata nu prea exista termenul de prieteni adevarati.

| L213A a răspuns (pentru anonim_4396):

Am reusit sa uit de ei dar de atunci am frica de abandon si devin un overthinker la fiecare greseala pe care i-o fac unui prieten, nu pot sa dorm noaptea si sunt anxios tot timpul daca suspectez pe cineva ca e suparat pe mine

| anonim_4396 explică (pentru L213A):

Hei! Stai linistit, nu ai gresit cu nimic nimanui!
Nu trebuie sa fi pe placul tuturor, nimeni nu a reusit niciodata asta!