| ArmmAndArmm a întrebat:

Salutare TPU!
Am fost prin cu 026 alcool si thc pozitiv la volan. Am fost dat in judecata, am fost judecat si am primit amanarea aplicarii pedepsei, 30 zile munca in folosul comunitatii iar 2 ani sa ma prezint la probatiuni Bucuresti.

Intrebarea mea este, dupa 10 zile de cand se va face definitiv, imi voi putea ridica permisul inapoi? Multumesc, dau fundă!

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ar trebui să vă ia și mașinile, nu doar să vă anuleze carnetele...

| mi25 a răspuns (pentru mihai69):

Ca in Suedia: daca depasesti viteza cu 50 km este infractiune si se confisca obiectul infractiunii, adica masina.

| ArmmAndArmm explică (pentru mihai69):

Dacă nu imi i-a si casa. Degeaba

| Lukasssz a răspuns:

Astia prinsi la volan bauti ar trebui sa le fie suspendat carnetul pe viata, dar de cine sa faca legile in tara asta.

| ArmmAndArmm explică (pentru Lukasssz):

Comunistuleeeee, lasă-ne in pace

| Lukasssz a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Sa ma lingi la ***

| ArmmAndArmm explică (pentru Lukasssz):

Mentalitate expirată. Și ca sa vezi ca o lingi tu, am primit permisul inapoi, daca da Dumnezeu să-mi apari in față, te calc pe cap, să scăpăm de mentalitățiile astea de 2 bani.

| ArmmAndArmm explică (pentru Lukasssz):

L am primit inapoi, stai liniștit :*

| Lukasssz a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Mda,zau poate intri la puscarie sa te **** aia in cor

| ArmmAndArmm explică (pentru Lukasssz):

Măcar știu că am scăpat de o scursură.

| Lukasssz a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

In realitate ti-as fi facut buzunar la gat cu cutitu` deci taci

| ArmmAndArmm explică (pentru Lukasssz):

In f2f mi ai fi supt asa putin. Taran libidions.

| Lukasssz a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Sa ma sugi la *** de mu*ist ce esti, sa iti iau mortii in ***

| mi25 a răspuns:

Tu ai fost judecat penal, deci permisul tau a fost anulat.
Pentru a avea din nou permis trebuie sa urmezi o scoala de soferi autorizata, iar peste 6 luni poti sa te inscrii din nou la examenul pentru carnet.

| ArmmAndArmm explică (pentru mi25):

Eu am gasit si asta pe avocatul.ro
În situația în care, pentru infracțiuni la regimul rutier,  instanța de judecată a dispus renunțarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei, din momentul în care aceste hotărâri devin definitive, titularul permisului de conducere se poate prezenta la poliție pentru a-și ridica permisul de conducere, permis care rămâne valabil. Astfel că în aceste două situații permisul nu se anulează ci își păstrează valabilitatea, asta pentru că normele penale prevăd că renunțarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei nu sunt soluții de condamnare ci sunt soluții diferite de cele de condamnare, achitare ori încetare proces penal.

| mi25 a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Domnule, este diferenta intre renuntarea la aplicarea pedepsei si amanarea aplicarii pedepsei.
Dupa cum am citit la cealalta postare, unde citezi din hotararea, a fost amanata aplicarea pedepsei cu inchisoarea, nu si anularea permisului. Ori, conform Codului rutier, in situatia ta, deoarece hotararea a ramas definitiva - 10 luni de inchisoare - doar ca nu o executi (asa cum este si cea cu suspendare), permisul se anuleaza.
In privinta carnetului, vezi ce ti-am scris la cealalta postare.

| ArmmAndArmm explică (pentru mi25):

L-am primit inapoi

| BuLaNNNeL a răspuns:

Proaste legi sunt in țara asta, ma, manca-țe-as...