| vlady434 a întrebat:

Am o curiozitate/nelamurire... cum vreti sa-i spuneti. Daca am implinit 18 ani si imi continui studiile (facultate), mai primesc alocatie? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Din păcate nu mai primești alocație. Nu mai beneficiezi de acest drept. Alocația se primește până la 18 ani doar și atât. În schimb până la 26 de ani poți benefia de reducere la RATB și Metrou.
Vezi legea http://www.dreptonline.ro/......a_2009.php

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La facultate nu primesti alocatie, primesti bursa daca te califici pentru una dintre ele (merit, sociala)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La facultate NU mai primeşti Alocaţia de stat pentru COPII!
Cel mult, dacă ai rezultate bune ( medie de admitere mare ), poţi primi bursă happy

Toate cele bune!

| dannyel86 a răspuns:

Puteai primi si dupa 18 ani, pana la terminarea studiilor liceale. La facultate se dau burse de merit, burse sociale, reduceri pentru transportul in comun, reduceri sau gratuitate pentru cazare, dupa caz.