| Bloock a întrebat:

Aseara am iesit cu prietenii pe afara si am stat in cimitir in fata unei capele (pentru ca era un loc retras si eram un grup de 15pers) si niste tovarasi au aprins bliturile si tipau injurand, duce ce s-a spart gasca vin 2 vecini cu 2 seceri si suna la politie ca stam la 1 dim in cimitir si injuram. Suna la politie, toti politaii erau ocupati si nu a venit nici macar o masina de politie si unu din cei 2 ne zice ca merge maine la politie (era in stare de ebrietate) intrebarea e, ce am putea pati, amenda? Adica cimititul era e deschis 24/24 nu ai interval de ore (si aia 2 ne-am si amenintat cu acele seceri) mersi.

Răspuns Câştigător
| S8N a răspuns:

Această întrebare este pusă pe secțiunea de Legislație. OP nu vrea opinia ta morală, ci să știe consecințele acțiunii care a făcut-o.
Într-adevăr, e o acțiune de prost gust, dar el are o întrebare clară și secțiunea de răspunsuri este pentru răspunsuri, nu pentru comentarii morale.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca v-au fotografiat /filmat, atunci poate depune sesizare la politie, pentru tulburarea linistii sau chiar si pentru profanarea cimitirului.
Pentru asemenea fapte de "vitejie", puteti sa va alegeti cu cate o amenda usturatoare.

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

"profanarea cimitirului"
Cum l-au profanat, mai exact?

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

Au stat in cimitir cu gasca, au baut si au injurat, au facut scandal.
Citeste mai atent intrebarea!

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Injuratul in cimitir nu reprezinta infractiune. Cel putin nu cele de profanare de lacase de cult/morminte/cadavre.

| S8N a răspuns (pentru Bula):

Asta nu înseamnă neapărat profanare. Niciunde în întrebare este specificat că au deranjat morminte, deci nu veni cu asumări.
Tot ce este specificat e că au stat undeva pe lângă/În fața capelei, deci cel mai probabil nu se află un caz de profanare aici.
Nu ei au făcut scandalul, ci ceilalți doi indivizi.

| Bula a răspuns (pentru S8N):

Sunt curios, ce ai face tu, daca o asemenea gasca s-ar comporta asemanator in cimitirul unde sunt mormantati apropiatii tai.

| S8N a răspuns (pentru Bula):

Această întrebare este pusă pe secțiunea de Legislație. OP nu vrea opinia ta morală, ci să știe consecințele acțiunii care a făcut-o.
Într-adevăr, e o acțiune de prost gust, dar el are o întrebare clară și secțiunea de răspunsuri este pentru răspunsuri, nu pentru comentarii morale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi bine sa va dea politia o amenda, dar din pacate probabil nu se va intampla.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pai si cum dovedeste ca cele spuse sunt adevarate?happy Daca ar fi venit politia in acel moment, cel mai probabil v-ar fi sunat parintii daca sunteti monori. Nu e ok ceea ce ati facut dar comportamentul lor nu denota ca sunt mai maturi si cu capul pe umeri. Nu se face asa ceva.

| S8N a răspuns:

Cel mai rău lucru ce vi se poate întâmpla vouă este o avertizare pentru deranjarea liniștii publice.
Dacă mergeți la poliție și îi raportați pe cei 2 tipi, pot fi luați în cătușe pentru asalt verbal și fizic împotriva minorilor. (asumând că ai sub 18 ani.)

| 163Andrei a răspuns:

Asta e agresare de minori atat verbala cat si fizica ei au facut ceva ilegal puteau maxim sa sune politia si sa stea in curtile lor sau sa va anunte sa va duceti mai departe ca deranjati oamenii