| Manaila968 a întrebat:

Salutare TPU, daca am furat si am facut inchisoare pentru furt calificat si am cazier, cazierul va ramane definitiv la mine toata viata, daca am cazier lumea ma va judeca si ma vor arata cu degetul si de asemenea daca am cazier voi mai putea sa imi mai gasesc locuri de munca? (fara mistouri) dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita reabilitarea de drept sau judecatoreasca, in functie de pedeapsa la care ai fost condamnat, bineinteles daca nu savarsesti inainte o alta infractiune. Dupa reabilitare se sterge pedeapsa inscrisa in cazierul judiciar.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 165.Reabilitarea de drept
Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
  ART. 166.Reabilitarea judecătorească
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;
b) 5 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
c)7 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani sau în cazul pedepsei detenţiunii pe viaţă, comutată sau înlocuită cu pedeapsa închisorii;
ART. 167.Calculul termenului de reabilitare
(1)Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
(2)Pentru cei condamnaţi la pedeapsa amenzii, termenul curge din momentul în care amenda a fost achitată integral sau executarea ei s-a stins în orice alt mod.
ART. 168.Condiţiile reabilitării judecătoreşti
Cererea de reabilitare judecătorească se admite dacă cel condamnat întruneşte următoarele condiţii:
a) nu a săvârşit o altă infracţiune în intervalul de timp prevăzut în art. 166;
b) a achitat integral cheltuielile de judecată şi şi-a îndeplinit obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când acesta dovedeşte că nu a avut posibilitatea să le îndeplinească sau când partea civilă a renunţat la despăgubiri."

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

"acum 42 minute | Manaila968 a întrebat:
Salutare TPU, daca am furat si am facut inchisoare pentru furd calificat si am cazier, cazierul va ramane definitiv la mine toata viata, daca am cazier lumea ma va judeca si imi vor arata cu degetul si de asemenea daca am cazier voi mai putea sa imi mai gasesc locuri de munca?"

aham, imi pare rau ca eu personal nu consider ca ce scrie in lege si ai dat funda, NU E REAL... DELOC

in lege poate sa scrie "reabilitare" pana poimarti dimineata, nimeni nu o sa creada ca te-ai dat pe brazda, oricat de mult ai incerca, insasi legea nu spune absolut nimic de faptul ca, cazierul o sa il ai toata viata
iar la fiecare job se cere cazier, moment in care fiecare angajator o sa stie ca tu ai facut puscarie si putini iti dau o sansa
iar ce e si mai de rahat, e ca, chiar daca tu, chiar te-ai dat pe brazda si ai avut norocul ca cineva sa iti dea o sansa, cand esti la un job unde se fura
TOTI SE VOR UITA LA TINE, CA FIIND VINOVATUL...
PUNCT

| 1234568807 a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu iti cere chiar peste tot cazierul, dar cred ca pot sa afle daca ai facut puscarie si fara sa il ceara

| 1234568807 a răspuns:

Din pacate asta e realitatea din tara asta, odata ce ai iesit din puscarie, nu mai ai nicio sansa sa incepi o noua viata, asta e si motivu pentru care foarte multi prefera sa se intoarca acolo, dar nu pot spune ca nu e vina lor pentru situatie, de ce ai furat? Atunci cand furai nu voiai sa muncesti cinstit, acum vrei, dar cu cazierul murdar nu mai gasesti de munca pe toate drumurile.